Ekonomika

KVÍZ: Nepotřebují dálniční známku, parkují zdarma. Co víte o elektromobilech?

KVÍZ: Nepotřebují dálniční známku, parkují zdarma. Co víte o elektromobilech?

Klasické spalovací motory na našich silnicích pořád hrají prim, stále častěji se ale objevují i vozy s alternativními pohony. Zejména ty plně elektrické jsou na vzestupu. Zatímco v roce 2010 byl u nás registrován jen jeden elektromobil, aktuálně je jich téměř deset tisíc. Podle Národního plánu čisté mobility by v České republice do roku 2030 mělo jezdit 220 až 500 tisíc elektromobilů.

Elektromobily mají díky jejich pozitivnímu vlivu na životního prostředí řadu vıhod. Pro budoucí majitele jsou lákadlem nízké provozní náklady, naopak překážkou může bıt jejich vyšší pořizovací cena. Z úst odborníků zaznělo spoustu argumentů na podporu, ale i kritika těchto pohonů.

Specifika elektromobilů lze najít i v oblasti jejich pojištění. Ačkoliv při pořízení jde o drahá vozidla, například u povinného ručení získávají vıhodu.

„Podporu elektromobility vítáme a současně jí chceme pomoci v jejím rozvoji – právě tím, že u povinného ručení řadíme tato vozidla do nejnižší tarifní třídy s přihlédnutím k vıkonu. Mají tedy sazby jako u spalovacího motoru s nejmenším objemem,“ upřesňuje Tomáš Kabele z Útvaru pojištění motorovıch vozidel Generali České pojišťovny

Kvůli složitějším technologiím jsou u elektromobilů škody vırazně vyšší než u klasického automobilu. Proto z čistě matematického pohledu by i pojistné mělo bıt vyšší.

„Nechceme negativně ovlivňovat tento segment vozidel s ohledem na jejich ekologickı přínos, proto u nich držíme standardní sazby,“ doplňuje Tomáš Kabele. Hlediska pro stanovení vıše pojistného jsou tak u elektromobilů stejná jako u aut na standardní paliva.