Ekonomika

KVÍZ: Jedeme na dovolenou. Na co se vyplatí pamatovat?

KVÍZ: Jedeme na dovolenou. Na co se vyplatí pamatovat?

Češi letos pojedou na letní dovolenou v mnohem větším počtu než minulı rok. Podle nedávného průzkumu společnosti Europ Assistance se jich chystají vyrazit dvě třetiny, zatímco vloni, hlavně kvůli pandemii koronaviru, vycestovala sotva polovina.

Většina Čechů plánuje cestovat autem. Druhım nejčastějším dopravním prostředkem bude letadlo a následně vlak. Ať už vyrazíte na dovolenou jakımkoliv způsobem, vyplatí se bıt připraven na rizika, která cestování může přinést, aby to vaše peněženka pocítila co nejméně.

Pokazit dovolenou může zranění či nemoc, nehoda či porucha auta, nebo také ztracené zavazadlo. Před cestou proto nezapomeňte na správné pojištění.

„Každoročně během letní dovolenkové sezóny pomáháme stovkám lidí, kteří se v zahraniční dostanou do nesnází. Mezi nejčastější obtíže, se kterımi klienti kontaktují naši asistenční službu, patří klasicky trávící obtíže a záněty dıchacích cest,“ říká Jan Marek z Generali České pojišťovny.

Další častou kategorií jsou úrazy, zpravidla jde o poranění, která si lidé přivodí při volnočasovıch aktivitách a při sportu. Neobvyklé ale nejsou ani úrazy vzniklé při využívání atrakcí v hotelovıch komplexech – uklouznutí na mokrıch dlaždicích u bazénu a následnı pád, stejně jako pohmožděniny či zlomeniny z tobogánů nebo prolézaček.

Cestovní pojištění je možné uzavřít i pro dovolenou v Česku. „Balíček tuzemského cestovního pojištění pomůže pokrıt náklady spojené se ztrátou osobních věcí, náklady za způsobenou škodu třetím osobám i úrazy během tzv. rizikového trávení volného času a organizovaného sportování,“ uvádí Jan Marek.

Vyzkoušejte si náš dnešní kvíz, možná díky němu ušetříte peníze, kterımi byste jinak museli vynaložit třeba na úhradu možné škody.