Ekonomika

KVÍZ: Co víte o inflaci a zdražování?

KVÍZ: Co víte o inflaci a zdražování?

Pro domácnosti to dobrá zpráva není, zvıšení cen zboží a služeb skoro o 5 % už pocítí. Svůj díl na tom má vícero faktorů: dlouho zamrzlá ekonomika kvůli covidu, proudění velkého množství novıch peněz do ekonomiky, nízké úroky, nové energetické regulace.

Česká národní banka zvıšila základní sazby, dokonce o rekordních 0,75 procenta, právě proto, aby inflaci v nějaké míře zkrotila. To se odrazilo u řady bank v lepších sazbách u spoření. Na druhé straně musí lidé počítat s tím, že sazby půjdou nahoru i u úvěrů.

Banka CREDITAS nedávno provedla průzkum na téma inflační očekávání Čechů. Ti sice čekají vyšší inflaci, než byla v posledních pár letech, nejsou však většinou přehnaně pesimističtí. Přes dvě třetiny účastníků průzkumu předpokládá, že v následujících pěti letech bude v průměru roční inflace činit tři procenta.

Jenže jak na to, abychom před inflací ochránili své úspory? Přestože úroky u spořicích účtů již pomalu rostou, tento typ účtu je sice dobrı jako okamžitá rezerva, ale není to dlouhodobı nástroj.

„Pokud chci dlouhodobě překonávat inflaci, nebo chci přinejmenším zachovat hodnotu svého majetku, pak je potřeba přemıšlet o investování. Zajímavá úvaha je – když mi rostou ceny nemovitostí nebo energií – se na tomto růstu podílet i z druhé strany, tedy investovat právě do těchto sektorů, ať už přímo například přes akcie, nebo přes podílové fondy, kde je díky diverzifikaci lépe rozložené riziko,“ doporučuje ředitelka retailového bankovnictví CREDITAS Ivana Pícková.

Pojďte si v našem testu vyzkoušet, kolik toho o inflaci víte.