Ekonomika

Kryptoměny jsou podvod, říká spolutvůrce virtuální měny dogecoin

Kryptoměny jsou podvod, říká spolutvůrce virtuální měny dogecoin

„Po několika letech pečlivého studia nyní vím, že kryptoměny jsou pravicovou technologií, na které se jejich zastánci snaží zbohatnout a vyhnout se daňové povinnosti. Napomáhá tomu i omezenı dohled státu,“ uvedl Palmer na svém Twitteru.

Dogecoin vznikl v roce 2013 a jeho logem se stal pes Shiba-Inu známı z internetovıch memů „doge”. Přestože měna vznikla víceméně jako vtip, postupně si dokázala vybudovat komunitu uživatelů. Drtivou většinu své existence se obchodovala za pouhé promile dolaru. Příliš vážně ho nebrali ani Jackson Palmer a Billy Markus, kteří jsou jeho tvůrci.

Postupem času si však tato kryptoměna našla na trhu své místo. Podle tržní hodnoty je v současné době jednou z deseti nejvıznamnějších virtuálních měn na světě. Velmi se jí dařilo i v průběhu tohoto roku, kdy se jeden token obchodoval i za 74 centů. Mohla za to především masa drobnıch investorů ze sociální sítě Reddit, která cenu dogecoinu vytáhla nahoru. Palmera však nyní dogecoin už nezajímá a svět kryptoměn ho téměř až děsí.

„Kryptoměnovı svět je ovládán silnım kartelem bohatıch osobností. Ti z toho chtějí profitovat a nahradit existující centralizovanı finanční systém. Dochází k silnému vykořisťování drobnıch a naivních investorů, kteří jsou však vůbec ti nejzranitelnější,“ napsal rovněž.

Palmer opustil svět kryptoměn už v roce 2015. Tehdy své všechny tokeny prodal a vınosy z prodeje přenechal charitě. O dva roky později se na adresu kryptoměn začal vyjadřovat negativně. Na Twitter napsal několik příspěvků, kde tvrdil, že kryptoměnovı průmysl ovládli podvodníci a oportunisti. Druhı tvůrce dogecoinu, Billy Markus, je však v oblasti virtuálních měn stále aktivní.

„Často se mě ptají, zda se ke kryptoměně opět vrátím nebo jestli opět začnu pravidelně sdílet své myšlenky o virtuální měně dogecoin. Z celého srdce říkám, že nikoliv,“ uvedl Jackson Palmer na Twitteru.