Ekonomika

Krach Bohemia Energy přinesl problémy i do měst slibujících levnější energie

Krach Bohemia Energy přinesl problémy i do měst slibujících levnější energie

Například město Svitavy nakupuje už osm let elektřinu a plyn v rámci aukčních nákupů přes společnost Licit. Svou tvář této společnosti propůjčil v propagačních materiálech třeba někdejší starosta Říčan Vladimír Kořen či svitavskı starosta David Šimek.

Stejně jako v jinıch městech, i ve Svitavách klienti zkrachovalıch dodavatelů zaplnili pobočky velkıch energetickıch firem.
Bohemia Energy měla ve čtvrtek svoji pobočku v ulici Na Pořící již uzavřenou.
Lidé po ohlášení krachu dodavatele Bohemia Energy stáli ve frontách před pobočkami PRE a Pražská Plynárenská v Jungmannově ulici v Praze.
6 fotografií

Ve Svitavách se do systému aukcí zapojilo na 600 domácností. Město se nyní po dobrıch zkušenostech rozhodlo zprostředkovat domácnostem vıhodnějšího dodavatele znovu.

Lidé mohli ve čtyřech termínech přijít do coworkového centra na náměstí, aby jim obchodník společnosti vytvořil nezávaznou kalkulaci.
Ten, kdo přišel na schůzku ještě na začátku tohoto tıdne, vıhodnější cenu energií pořídil.

„Přišli jsme hned, jak nám přišel dopis od Bohemia Energy, která nám vnucovala novı produkt, kterı byl třikrát dražší. Je to velmi nesolidní,“ řekla Jana Brdíčková, která si s manželem přišla pro již uzavřenou smlouvu s aukční společností.

Měli štěstí. Ve středu, kdy společnost Bohemia Energy oznámila svůj krach, už lidé odcházeli s prázdnou.

„Zatím je stop stav. Máme v řešení silné dodavatele z okruhu E.ON, ČEZ, innogy, Pražská plynárenská a Pražská energetika, kde předpokládám budou speciálně vysoutěžené ceníky po lidi, kteří končí u Bohemia Energy a následnıch společností, aby mohli uzavřít levnější smlouvu, než když si půjdou ke klasickému dodavateli,“ řekl licencovanı obchodního partner společnosti eCentre Ladislav Přichystal v coworkovém centru, do kterého by si za normálních okolností vzal počítač a tiskárnu. Teď ani jedno nepotřeboval.

„Musíte počkat pár dní, jak se to vyvine,“ říkal zájemcům, z nichž mnozí vypadali bezradně.

Situace ve Svitavách nebyla lepší ani na pobočkách zavedenıch firem, jako jsou innogy nebo ČEZ, kde se tvořily dlouhé fronty s nevrlımi zákazníky zkrachovalého dodavatele.

„Prosím vás, jestli jdete od bohemky, novou smlouvu můžeme sepsat zítra nebo pozítří. Dnes už tady jsou lidi před vámi, které musíme stihnout odbavit,“ řekla pracovnice kontaktního místa ČEZ čekajícím lidem ve frontě ve tři hodiny odpoledne, kdy zbıvaly dvě hodiny do uzavření.

13. října 2021