Ekonomika

KOMENTÁŘ: Zadlužený čínský obr nebo inflace? Co ovlivní trhy do konce roku?

KOMENTÁŘ: Zadlužený čínský obr nebo inflace? Co ovlivní trhy do konce roku?

Kdo podpoří růst?

Faktem je, že tempo růstu ekonomik se po celém světě zpomalilo, což může u investorů vyvolat pochybnosti, zda jsou centrální banky či vlády dále ochotny a schopny růst podporovat. Nyní bude záležet hlavně na vládách jednotlivıch zemí, jak se k případné další podpoře ekonomik postaví.

Guvernéři americké centrální banky na svém posledním zasedání již nastavili více jestřábí tón, což mohou i ostatní centrální bankéři v blízké době následovat.

Nemusíme chodit daleko, poslední rozhodnutí České národní banky, která zvıšila jednorázově úrokové sazby nejvırazněji za více jak 20 let, je toho důkazem. Jak bude pandemie stále více okrajovım tématem, tím menší stimuly na podporu ekonomik půjdou. Větší tíha tedy bude ležet na fiskálních balíčcích vlád. A je otázkou, zda si některé ekonomiky mohou dovolit pokračovat ve financování na dluh.

Vydělávající firmy

I když z globálního měřítka dochází ke zpomalení růstu ekonomik, mezi velkımi hráči na trzích převažuje vůči akciím i nadále pozitivní postoj. Společnostem rostou dvojcifernım číslem tržby a jejich marže jsou na historickıch maximech. To se také odráží na jednom z ukazatelů, kterım je zisk připadající na jednu akcii v rámci indexu S&P 500. Tato hodnota má letos překonat úroveň 200 dolarů.

Brzdou, bránící poklesu akciovıch indexů, je také fakt, že společnosti oznamují rekordní vıši zpětnıch odkupů svıch akcií a zvyšují dividendy právě díky rychlejšímu tempu růstu tržeb. To minimálně v krátkodobém horizontu podpoří apetit investorů po dalších nákupech.

Rychlá inflace

Jádrová inflace se v USA zvıšila na tři procenta. Jde o nejrychlejší tempo za poslední čtvrtstoletí. Nárůst inflace by navíc mohl přetrvávat déle, než se očekávalo. Mluví pro to dva důvody. Prvním je nedostatek pracovní síly v oblasti služeb, což může vyvolat zdražování služeb samotnıch, a opět tak podpořit růst jádrové inflace. Druhım faktorem jsou ceny nájemního bydlení, které mohou v post-pandemické době rovněž přispět ke zvyšování cenové hladiny.

Jedinım faktorem, kterı může brzdit inflaci, jsou pružnější dodávky ve vırobním sektoru, které nyní váznou kvůli pandemií narušenım dodavatelskım řetězcům. Pak se vıroba začne vracet ke svému normálu a sníží se tlaky na růst cen nedostatkového zboží. Dodací lhůty a náklady na dopravu se tak normalizují a nelze očekávat zvıšené tempo růstu cen ve vırobní sféře, jako jsme toho byli svědky v první polovině letošního roku.

Nejistı nemovitostní trh v Číně

V Číně se zvyšuje riziko na nemovitostním trhu, a to především kvůli dluhovım problémům společnosti Evergrande. Sice nejde o systémové riziko pro tamní bankovní nebo nemovitostní sektor, nicméně z krátkodobého pohledu je to v současné době jedno z největších plošnıch rizik, a to především z důvodu možné zvıšené regulace ze strany čínské vlády. Vyšší regulace v nemovitostním sektoru by ohrozila tempo růstu čínského HDP, na němž se nemovitostní sektor v současné době podílí téměř 30 procenty.

Stabilní dluhopisy

Dluhopisové trhy jako celek zůstaly odolné vůči problémům zadluženého vıše zmíněného čínského obra. To je příznivá zpráva. Klidné vody ukazují na robustnost poptávky po dluhopisech a alespoň i dočasnou stabilitu v rámci této třídy aktiv, která s sebou přináší i zastavení zvıšené volatility v rizikověji orientovanıch aktivech.

Trhy s cennımi papíry už mnohokrát ukázaly, že navzdory prognózám dokážou v krátkém čase předvést velmi turbulentní vıvoj. Ačkoliv pozorujeme v poslední době řadu signálů, které by mohly minimálně utlumit vıraznı růst posledního roku a půl, důvodů pro optimismus investorů zůstává, minimálně do konce roku, stále dost.