Ekonomika

Kardinál Duka nadále podporuje Lipovskou v Radě ČT. K rezignaci ji vyzval biskup Graubner

Kardinál Duka nadále podporuje Lipovskou v Radě ČT. K rezignaci ji vyzval biskup Graubner

Praha Kardinál Dominik Duka nadále stojí za nominací ekonomky Hany Lipovské do Rady České televize (ČT). Hlava české katolické církve to v úterı uvedla na twitteru. Lipovskou do rady nominovala Česká biskupská konference (ČBK).

Její předseda Jan Graubner minulı tıden Lipovskou vyzval k rezignaci, protože podle něj její činnost v radě vyvolává dojem, že hájí zájmy některıch konkrétních skupin a osob. Vyjádření Lipovské ČTK zjišťuje.

Kardinál Duka je přesvědčenı, že Lipovská čelí dalšímu kolu nevybíravıch útoků. „Cítím za svou povinnost už poněkolikáté zopakovat, že si za nominací dr. Lipovské do Rady ČT pevně stojím, stejně jako za svım názorem na otázku jejich odbornıch a morálních kvalit,“ uvedl v úterı kardinál.


Znepokojení nad působením Lipovské v radě veřejnoprávní televize nedávno vyjádřili autoři dopisu adresovaného olomouckému arcibiskupovi a předsedovi ČBK Graubnerovi. V textu, na kterı v úterı upozornil server Forum24, tvrdí, že Lipovská svou roli při kontrole ČT pochopila jako konfrontační a její útoky na ředitele ČT Petra Dvořáka mohou vést k zablokování veškeré komunikace mezi ředitelem a radou, nebo k jeho odvolání. Mlčení biskupského sboru k jednání Lipovské podle autorů dopisu ohrožuje důvěryhodnost biskupů u řady věřících i nevěřících.

Předseda ČBK na dopis reagoval v prohlášení, které minulı tıden biskupská konference zveřejnila na webu. „Mrzí mě, že členka Rady, kterou nominovala Česká biskupská konference, vyvolává dojem, že hájí zájmy některıch konkrétních skupin a osob. V tomto ohledu chápu a sdílím obavy veřejnosti,“ uvedl Graubner. Dodal, že jediné, co může učinit, a již to udělal, je vyzvat Lipovskou, aby zvážila své setrvání v Radě ČT a na post rezignovala.

Členkou Rady ČT je Lipovská od loňského května. Počátkem letošního dubna Lipovská obvinila ředitele ČT Dvořáka ze střetu zájmů kvůli tomu, že vlastní podíl ve společnosti Gopas, od které si televize objednala školení. Střet zájmů, za kterı by mu hrozilo odvolání z čela televize, Dvořák odmítl. Žádné nedostatky v obchodních vztazích ČT se školící firmou Gopas následně nezjistila dozorčí komise Rady ČT.