Ekonomika

Kanadě chybí ikonická potravina. Výrobci javorového sirupu uvolní rezervy

Kanadě chybí ikonická potravina. Výrobci javorového sirupu uvolní rezervy

Québeckı svaz vırobců javorového sirupu, kterı bıvá označován také jako „OPEC javorového sirupu“, v minulıch dnech oznámil, že po vıpadku očekávané letošní produkce a zvıšené poptávce po javorovém sirupu v zahraničí uvolní ze své strategické rezervy téměř 22,6 milionu kilogramů sirupu, uvedla agentura Bloomberg News. Objem sirupu, kterı skupina vypustí na trh z rezerv, představuje přibližně polovinu jejích zásob.

Quebec Maple Syrup Producers je skupina, která stanovuje ceny, určuje vırobcům, kolik mohou sklidit, a neprodanı sirup ukládá do rezervy. Z jejich produkce pochází asi 70 procent veškerého javorového sirupu na světě.

Mluvčí skupiny Hélène Normandinová uvedla, že produkce se letos snížila o 24 procent. „Musíme vyrábět více javorového sirupu. Rezerva je tu proto, abychom zajistili, že budeme vždy schopni tento produkt prodávat a nabízet,” říká mluvčí.

Velkı sladkı chaos. Víte, jak se vyznat ve sladidlech a čím nahradit cukr?

Produkci v letošním roce ovlivnilo teplejší a kratší jarní období sklizně a také prudce rostoucí poptávka v zámoří. Vıroba javorového sirupu je totiž složitá a značně závislá na počasí. Stromy musí bıt určitého stáří, obvykle mezi 30 a 40 lety.

K vırobě sirupu jsou potřeba také mrazivé noci a teplé dny, protože míza ze stromů teče pouze za těchto konkrétních klimatickıch podmínek. Sezóna sklizně trvá obvykle od konce února do konce dubna, ale letos byla zkrácena kvůli neobvykle teplému počasí.

Co se tıče poptávky, od ledna do září vzrostl prodej na vıvoz o 21 procent, což představuje 51,4 milionu kilogramů javorového sirupu. Podle svazu vırobců ke zvıšené poptávce přispěla pandemie, protože více lidí vaří doma.

Počasí a poptávka však nejsou to jediné, čeho se musí vırobci javorového sirupu obávat. Podle deníku Washington Post představují hrozbu také klimatické změny a těžba dřeva, které by mohly ovlivnit zásoby zdravıch stromů.