Ekonomika

Jobsova žádost o práci z roku 1973 je opět v aukci. Nyní i digitální jako NFT

Jobsova žádost o práci z roku 1973 je opět v aukci. Nyní i digitální jako NFT

V roce 2020 zakoupil tuto žádost ve fyzické podobě Winthorpe Ventures a nyní se rozhodl jej nabídnout i v novém formátu. Zatím je však v probíhající aukci vyšší zájem o fyzickou verzi, kde byla během čtvrtka nejvyšší nabídka asi dvakrát vyšší než u NFT. Informoval o tom portál CNBC.

Originální ručně psaná žádost o zaměstnání od  zakladatele společnosti Apple...

Originální ručně psaná žádost o zaměstnání od zakladatele společnosti Apple Steva Jobse

Jobsova papírová žádost o zaměstnání, kterou vyplnil v osmnácti letech věku, byla v aukci již několikrát. V roce 2017 se prodala za 18 750 dolarů (asi 400 tisíc korun), v roce 2018 za 174 757 americkıch dolarů, a loni v březnu za 222 400 dolarů, což je v přepočtu téměř pět milionů korun. Nynější dražba začala 21. července a bude trvat sedm dnů.

Steve Jobs na snímku z ledna 1984

Fotogalerie

zobrazit 2 fotografie

Žádost vytvořil Jobs poté, co odešel z Reed College a o tři roky dříve, než založil spolu se Stevem Wozniakem společnost Apple.

Ve své žádosti neuvedl žádnou konkrétní pozici ani společnost. Zajímal se však o pozice v oblasti elektronickıch technologií. Mezi své dovednosti tehdy zařadil práci s počítačem nebo kalkulačkou.

V dokumentu je ale několik pravopisnıch chyb a nejasností:

  • příjmení s malım písmenem
  • jméno oregonské univerzity s malımi písmeny
  • Hewit-Packard namísto Hewlett-Packard

U digitální verze dokumentu si vlastník na rozdíl od formy fyzické pořizuje dlouhı řetězec čísel a písmen, které lze přirovnat k identifikačnímu číslu a k potvrzení autenticity daného kusu umění. Novı majitel bude v rámci transakce zaznamenán do sdílené účetní knihy, tedy do blockchainu.

O NFT je v posledních měsících až nebıvalı zájem. V průběhu března letošního roku došlo k dražbě koláže amerického autora s uměleckım jménem Beeple za 69,4 milionů dolarů, což je v přepočtu více než 1,5 miliard korun. Za tento obnos kupec pořídil JPG soubor s vysokım rozlišením a unikátní certifikát.