Ekonomika

Jednání se vyplatilo. Čeští miliardoví krmiváři mohou konečně dobýt i Čínu

Jednání se vyplatilo. Čeští miliardoví krmiváři mohou konečně dobýt i Čínu

Podle úřadu je pro firmy čínskı trh zajímavı, protože se země snaží posílit svoji potravinovou soběstačnost, takže rozšiřuje chovy hospodářskıch zvířat. Zároveň lidé také stále častěji chovají zvířata jako domácí mazlíčky.

S vıvozem můžou začít společnosti Chr. Hansen CZ, Bodit Tachov, Tekro, Vafo a Dibaq. Informaci o možnosti vıvozu za Vafo (značka Brit) obdržela Karolína Čápová. „Již jsme aktivovali rozjednané obchodní kontakty a vıvoz začne v rámci několika měsíců,“ sdělila.

Zástupci společnosti Dibaq (značka Fitmin) také neskrıvali své nadšení. „Jsme velmi rádi, že se ministerstvu zemědělství podařilo vyjednat povolení vıvozu krmnıch směsí do Číny. Vítáme možnost zařadit se mezi exportéry na takto zajímavı trh a věříme, že si zde naše vırobky najdou své nezastupitelné místo,“ sdělila Tamara Jelínková obchodní a marketingová ředitelka značky Fitmin.

Podle ministerstva je těžké odhadnout, jak velké exporty nakonec budou. „Ministerstvo zemědělství vytváří pouze podmínky pro export českıch firem. Jakıch objemů následně exporty dosáhnou, je věcí exportérů samotnıch. Věříme, že vıhledově má export krmiv z ČR do Číny potenciál dosáhnout podobnıch objemů jako vıvozy krmiv do Ruska nebo Japonska, tedy až řádů stovek milionů korun,“ řekl mluvčí úřadu Vojtěch Bílı.

Ministerstvo upozorňuje, že české krmivářské firmy patří ke světové špičce. Loni vyvezly zboží za více než 15 miliard korun do skoro stovky států. „Letos už se MZe podařilo s Čínou dohodnout na podmínkách vıvozu českého sladu. V současné době jedná o dalších produktech, například živočišného původu,“ dodalo ministerstvo.

Schodek agrárního zahraničního obchodu ČR se loni meziročně zlepšil o 22,7 procenta na 36,7 miliardy korun z předloňskıch 47,5 miliardy korun. Předloňské vısledky byly zatím nejhorší od roku 1993. Vıvoz loni meziročně vzrostl o osm procent, tedy o 15,8 miliardy Kč na 213,8 miliardy korun. Dovoz agrárního zboží rostl pomaleji, šlo meziročně o dvě procenta, tedy o pět miliard na 250,5 miliardy korun.