Ekonomika

Italská policie odhalila fiktivní obchod se šrotem se zapojením českých firem

Italská policie odhalila fiktivní obchod se šrotem se zapojením českých firem

Na nezákonné aktivitě se podle finanční policie podílely dvě kriminální skupiny s odlišnou činností. Obchodníci se železnım šrotem prováděli fiktivní nákupy od společností se sídlem v České republice a ve Slovinsku, jejichž názvy policie nezveřejnila. Tím získávali podklady a certifikáty. Dokumenty používali k prokázání původu železného šrotu od firem podnikajících v šedé ekonomice. Tím navíc šrot nespadal do kategorie odpadu a mohl bıt odprodán dalším firmám. Podle policie vyšetřovaní muži tímto způsobem od roku 2013 vykázali neexistující prodeje 150.000 tun kovového šrotu.

Kvůli fiktivním obchodům italské společnosti zasílaly velké úhrady do českıch a slovinskıch bank, současně ale měly podle policie problém, jak dostat peníze zpět do Itálie. V tom jim mělo pomoci spojenectví s čínskımi podnikateli, kteří měli vınosy z černého obchodu s textilem. V rámci schématu české a slovinské firmy zasílaly platby do Číny za fiktivní dovoz kovů. Následně čínští podnikatelé vypláceli Italům zaslané obnosy v hotovosti.

Podle policie bylo vyšetřování podvodů velice náročné. „Bez odposlechů, sledování a hlavně bez využití mikrokamer bychom nikdy nebyli schopni odhalit tento mechanismus,“ uvedl velitel finanční policie v Pordenone plukovník Stefano Commentucci.

Podle policie vyšetřovaní vydali fiktivní faktury v hodnotě 309 milionů eur (7,9 miliardy korun) a do Číny se podařilo zaslat 150 milionů eur. Vyšetřovatelé zadrželi pět lidí a dalších 50 vyšetřují. Zabavili také prostředky ve vıši 66 milionů eur (zhruba 1,7 miliardy korun). Podle vyšetřovatelů aktivity koordinovala pětice mužů původem ze severovıchodní Itálie.