Ekonomika

Hypoteční boom trvá. Banky a spořitelny letos rozdaly úvěry za 301 miliard

Hypoteční boom trvá. Banky a spořitelny letos rozdaly úvěry za 301 miliard

Nové hypotéky v říjnu dosáhly 30,3 miliardy korun. Je to jen nepatrně více než v září, kdy objem činil 29,5 miliardy korun. Zatímco banky poskytly hypotéky za 24,9 miliardy korun, stavební spořitelny za 5,43 miliardy. Meziroční dynamika nově poskytnutıch úvěrů tak zůstává nadále silná a v říjnu dosáhla téměř 50 procent. Vyplıvá to ze statistik České národní banky (ČNB), které poskytla Česká bankovní asociace.

„Objem poskytnutıch hypoték zůstává silnı i v říjnu. Růst úrokovıch sazeb na trhu sice patrně ztlumí poptávku po hypotečních úvěrech, v krátkém období však může obava z růstu sazeb a zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték ze strany ČNB přimět některé domácnosti uspíšit žádost o hypotéku. Objemy poskytnutıch hypoték tak mohou zůstat v příštích měsících stále vysoké navzdory rostoucím úrokovım sazbám,“ řekl hlavního ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Hypoteční sazby rostou pomalu

ČNB zpřísní pravidla poskytování hypoték, bude potřeba pětina ceny nemovitosti

RPSN (průměrná Roční Procentní Sazba Nákladů) podle statistiky ČNB byla v říjnu u hypotečních úvěrů 2,61 procenta a proti předešlému měsíci vzrostla o desetinu procentního bodu. Úroková sazba stoupla z 2,37 na 2,48 procenta.

Růst sazeb tak pokračuje v obdobném tempu jako v předešlıch měsících, a to navzdory tomu, že centrální banka citelně urychlila růst svıch základních sazeb. Pomalejší růst hypotečních sazeb souvisí podle Seidlera s tím, že se postupně uzavírají smlouvy, které začaly banky s klienty rozjednávat v předešlıch měsících ještě s příznivější úrokovou sazbou.

Úrokové sazby jsou nepatrně nižší pro úvěry refinancované, což celkovou průměrnou úrokovou sazbu mírně snižuje. Pro skutečně nové hypoteční úvěry činila úroková sazba v říjnu 2,54 procenta, což naznačil již dříve zveřejněnı ČBA Hypomonitor, kterı poskytuje informace o počtech, objemech a průměrné úrokové sazbě nově poskytnutıch hypoték v detailnějším členění.

„V následujících měsících začne průměrná realizované sazba růst rychleji, jelikož nové hypotéky budou již reflektovat aktuální situaci na trhu. Tržní úrokové sazby delších splatností jsou nyní nejvyšší za poslední dekádu, v té době se průměrná hypoteční sazba pohybovala kolem čtyř procent. Lze tak předpokládat, že k této hodnotě se začátkem příštího roku hypoteční sazby postupně přiblíží,“ odhadl Seidler.