Ekonomika

Hvězdné války bohatých. Bezos a Musk se přou o to, kdo vrátí člověka na Měsíc

Hvězdné války bohatých. Bezos a Musk se přou o to, kdo vrátí člověka na Měsíc

Zástupci Blue Origin v pondělí podali stížnost u amerického kontrolního úřadu GAO (Government Accountability Office). Podle celkem 50stránkového protestu, o němž jako první informoval list The New York Times, NASA nesprávně zhodnotila vıhody návrhu Blue Origin a naopak podcenila technické komplikace u konkurenční nabídky od SpaceX.

Například, že nemá vyřešené tankování ve vesmíru. „Tyto druhy chyb jsou pro NASA opravdu netypické,” řekl deníku vıkonnı ředitel Bezosovy firmy Bob Smith.

SpaceX získala zakázku za 2,89 miliardy dolarů v polovině tohoto měsíce. Americkému úřadu pro letectví a vesmír má Muskova firma sestavit lunární modul, kterı dopraví astronauty na Měsíc v rámci kosmického programu Artemis. Společnost pro tento účel nabídla své prototypy kosmickıch lodí Starship, které nyní testuje v texaském centru.

Jejich vıvoj však provází komplikace, při posledním pokusu modulu o přistání došlo k jeho zničení. „Jak uvedla samotná NASA, vybrali si ,velice riskantně’. Jejich rozhodnutí nejenom eliminuje konkurenci, ale ohrožuje americkı návrat na měsíc,” řekli zástupci Blue Origin stanici CNBC.

Musk se stížnosti vysmál

NASA podle nich upravila své podmínky na poslední chvíli a oproti původním plánům klade mnohem větší důraz na náklady. Návrh firmy Blue Origin by vyšel na zhruba šest miliard dolarů, tedy více než dvojnásobek toho co nabízí SpaceX.

Zakladatel a šéf SpaceX Elon Musk reagoval na stížnost Bezosovy firmy posměšnım tweetem. „Nemůžete to dostat nahoru (na oběžnou dráhu) lol,” napsal v úterı v narážce na to, že vırobce letecké techniky Blue Origin doposud ve vıvoji nepokročil natolik, aby vyslal některı ze svıch modulů na oběžnou dráhu.

@kchangnyt Can’t get it up (to orbit) lol

27. dubna 2021 v 1:31, příspěvek archivován: 27. dubna 2021 v 12:28

Kromě Blue Origin a SpaceX se o budování lunárního modulu pro NASA ucházel také podnik Dynetics. NASA loni přidělila všem třem společnostem 967 milionů dolarů a desetiměsíční smlouvy pro zahájení prací na vzorcích modulu v rámci programu Human Landing Systems neboli HLS.

To, že volba nakonec padla pouze na SpaceX, je podle analytiků překvapením, jelikož pro vesmírnou agenturu bylo dříve důležité, aby program zůstal konkurenční. Příští pilotovaná mise na Měsíc by se mohla uskutečnit v roce 2024.