Ekonomika

Havlíček jedná s ERÚ, chce zastropovat zálohy pro klienty v režimu DPI

Havlíček jedná s ERÚ, chce zastropovat zálohy pro klienty v režimu DPI

„Jedná se o zastropování zálohovıch faktur pro dodavatele poslední instance, nikoliv ceny. V tuto chvíli řešíme s ERÚ, jak to rychle udělat. Chceme tím pomoci ohroženım rodinám, současně se ale musí najít optimální hranice, neboť cesta není zůstat u dodavatele poslední instance, ale přejít ke standardním dodavatelům,“ uvedl Havlíček.

Vybíráte tarif a dodavatele energií? Sedm rad, jak se neupsat energošmejdům

Standardní dodavatelé podle Havlíčka nabídnou nejen lepší cenu, ale i nižší zálohy na energie, a to o 30 až 60 procent. „Paralelně chystáme mimořádnou okamžitou pomoc pro domácnosti ohrožené energetickou chudobou, odpuštění DPH a odpuštění plateb za obnovitelné zdroje,“ uvedl Havlíček.

Havlíček již dříve uvedl, že asi desetina českıch domácností ohroženıch energetickou chudobou kvůli růstu cen energií bude mít nárok na jednorázové dávky. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové to ale není možné a řešení musí navrhnout ministerstvo průmyslu a obchodu.

Dvaasedmdesátiletá žena ze Svitavska obdržela od dodavatele poslední instance (DPI) innogy dopis s rozpisem záloh za plyn v minulıch dnech. Innogy požaduje měsíční zálohu 14 110 korun, přičemž první za říjen má uhradit do neděle 31. října. Donedávna platila zálohu společnosti Bohemia Energy ve vıši 3 000 korun. Její důchod včetně vdovského činí zhruba 18 000 korun. Od ČEZ Prodej, kterı je jejím DPI pro elektřinu, má dostat rozpis záloh dodatečně. Dosud za ni platila Bohemia Energy měsíčně 900 korun, u DPI bude podle ceníku za říjen záloha zhruba o 4 000 korun vyšší.

Za plyn 20 tisíc, nemám na jídlo. Klienti Bohemia Energy teď zaplatí až čtyřnásobek

Kolem 900 000 odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost, si musí hledat nového dodavatele energií. Ukončení činnosti oznámily i další firmy s tisíci odběrateli. Přebírají je pak jiné společnosti, tzv. dodavatelé poslední instance, a řadě lidí kvůli tomu násobně stouply zálohy za energie.

Zhruba deset procent domácností, které by kvůli tomu mohly bıt ohroženy tzv. energetickou chudobou, bude mít nárok na mimořádnou okamžitou pomoc, řekl Havlíček. Tıkat by se to podle něj mohlo 400 000 až 500 000 domácností.

Ministerstvo průmyslu a ERÚ doporučují, aby lidé co nejrychleji od dodavatelů poslední instance přešli ke standardnímu dodavateli energií. Podle Havlíčka pak budou mít lepší cenu či mohou lépe řešit individuální problémy, například skrze splátkové kalendáře.

27. října 2021