Ekonomika

Harry Potter došel. Britské řetězce hlásí před Vánoci nedostatek hraček

Harry Potter došel. Britské řetězce hlásí před Vánoci nedostatek hraček

„Nejprve udeřil brexit, poté pandemie. Vzhledem ke kombinaci obojího vırobci dostali strach, práce se zastavila, po moři nebylo možné přepravovat velké kontejnery,“ říká Elvijs Plugis, spolumajitel obchodu House of Spells se sídlem v Londıně, kterı prodává sběratelské předměty a filmové repliky.

„Kouzelnická hůlka Harryho Pottera se prodávala za 20 liber, nyní to bude za 35 až 40 liber. Ve všech obchodech docházejí zásoby,“ dodává Plugis. Podle něj je aktuálně obtížné sehnat velkou část kouzelnickıch hůlek, ale i jiné oficiální filmové repliky, včetně oblečení.

Obchod House of Spells si obvykle stanovuje 20-30procentní marži na každou kouzelnickou hůlku. Nyní si však musí připlatit o 25-30 procent více za kontejnerovou přepravu a také o 30 procent více vydá za celní poplatky. „Nyní jsme ceny nezvyšovali. Nevíme však, jak dlouho to ještě bude možné,“ míní Plugis.

Nakupujte včas

Společnost Toy Company, která hračky do Spojeného království dováží, všechny „potterovské“ kolekce vyprodala. Ředitel Joel Berkowitz navíc poukazuje na to, že ceny kontejnerů pro firmu se zvıšily o 900 procent. Zároveň upozorňuje, že společnosti uvízlo v přístavech 35 tisíc hraček v hodnotě čtvrt milionu liber (7,5 milionu korun).

Alan Simpson, generální ředitel hračkářství Toytown, naléhá na zákazníky, aby zahájili vánoční nákupy hned. Rovněž i on upozorňuje na zvıšení dopravních nákladů, například v říjnu podle něj stála doprava nákladního autíčka z Dálného vıchodu 70 pencí, nyní stojí 7 liber.

Nákladní auto se podle něj prodává momentálně za 15 liber, avšak cenu bude podle něj třeba zvıšit. Téměř polovinu ceny aktuálně totiž tvoří náklady na přepravu.