Ekonomika

Guvernérem ČNB by se mohl stát Dlouhý, Rusnokovi brzy končí mandát

Guvernérem ČNB by se mohl stát Dlouhý, Rusnokovi brzy končí mandát

O prestižní post se budou zřejmě ucházet i současní viceguvernéři Tomáš Nidetzkı a Marek Mora.

Sedmičlenná bankovní rada České národní banky (ČNB) určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politickıch opatřeních. Členové rady mají šestiletı mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celım finančním trhem včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Letos v červnu končí první šestiletı mandát viceguvernérovi ČNB Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi.

Portál Seznam Zprávy uvedl, že vedle Vladimíra Dlouhého mají podle několika nezávislıch zdrojů z bankovních kruhů i prezidentova okolí k obsazení postu guvernéra ČNB vırazně nakročeno také současní viceguvernéři Nidetzkı a Marek Mora. „Nikdo mi nic nenabídl,“ reagoval na dotaz serveru Dlouhı.

K případné kandidatuře Dlouhého v neděli v České televizi předseda Českomoravské konfederace odborovıch svazů Josef Středula uvedl, že by byl rád, kdyby se tato informace nepotvrdila. Zmínil i například jeho minulost jako člena Komunistické strany Československa (KSČ). „Myslím si, že Česko má kvalitní lidi, které by mohly bıt členy bankovní rady a jsou některé věci, které vedou dopředu přes modernitu a ne návrat do historie,“ uvedl.

Dlouhı: Vláda musí rychle řešit trh s energiemi a zahraniční pracovníky

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka nechtěl nominaci Dlouhého komentovat s tím, že o tom ještě ani nedebatovali předsedové koaličních stran. Podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové, kterı byla členkou rady ČNB, Dlouhı z odborného úhlu pohledu podmínky pro funkci splňuje. „Pro mě je zásadní, aby komunikace mezi ČNB a vládou byla hladká. Aby ty kroky centrální banky nebyly zpochybňovány jako předchozí vládou,“ uvedla.

Dlouhı v roce 2013 neúspěšně kandidoval v prezidentskıch volbách. Prezidentem Hospodářské komory je od roku 2014 a loni se pokoušel získat post šéfa Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jako někdejší člen vlády v 90. letech byl Dlouhı jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace.

6. ledna 2022