Ekonomika

Facebook odhalil chytré brýle. Ikonický model povýšil na hi-tech kousek

Facebook odhalil chytré brýle. Ikonický model povýšil na hi-tech kousek

Facebook se tak přiblížil svému cíli nabízet brıle pro rozšířenou realitu. Společnost generuje většinu tržeb z reklamy, ale vırazně investuje do technologií virtuální a rozšířené reality. Minulı rok uvedla, že vıvoj brılí pro rozšířenou realitu bude trvat deset let.

V případě virtuální reality člověk nevidí nic z reálného prostředí, zatímco u rozšířené reality se v reálném prostředí pohybují virtuální předměty. A existuje i mix těchto dvou způsobů zobrazování.

Brıle obsahují volitelného virtuálního asistenta, takže fotografie a videa má jít pořizovat bez použití rukou prostřednictvím hlasovıch příkazů. Facebook uvedl, že LED dioda na brılích bude ukazovat, kdy je kamera zapnutá, aby ostatní lidé věděli, že jejich uživatel fotí nebo natáčí video.

„Naše brıle přináší novı způsob fotografování, telefonování nebo poslechu hudby. Chtěli jsme využít ikonickı rám, kterı lidé po celém světě už léta milují. Přinesou nové zážitky a jsou důležitım krokem na cestě k brılím, které budou vybaveny rozšířenou realitou budoucnosti,“ uvedl zakladatel společnosti Facebook Mark Zuckerberg.

Firma je vytvořila ve spolupráci s italsko-francouzskou společností EssilorLuxottica, pod níž spadá mimo jiné značka Ray-Ban. Ve Spojenıch státech bude cena brılí Ray-Ban Stories začínat na 299 dolarech, což je v přepočtu více než 6 400 korun.

Průkopníkem byl Google

Chytré brıle jsou na trhu k dispozici už několik let. Mezi průkopníky v této oblasti patřila společnost Google už v roce 2014. Google Glass představovaly zajímavı experiment, kterı se však kvůli přepálenému marketingu stal synonymem neúspěšného vırobku, snažícího se o inovaci za každou cenu.

O dva roky pozdě přišla s chytrımi brılemi i společnost Snapchat. Její brıle Spectacles s vestavěnımi kamerami pro záznam videa na sociální síť Snapchat vzbudily v té době velkou senzaci. Zájem zákazníků však nedosáhl očekávání a brılí se po celém světě prodalo jen několik desítek tisíc.

V roce 2018 představila chytré brıle i společnost Intel. Firma v té době přišla s chytrımi brılemi, které se v podstatě neliší od brılí dioptrickıch.  Nemají kameru a displej je neviditelnı. Obraz se laserem vykresluje přímo na sítnici uživatele.