Ekonomika

Experti: Český vývoz balancuje mezi dobrou poptávkou a potížemi s nabídkou

Experti: Český vývoz balancuje mezi dobrou poptávkou a potížemi s nabídkou

Přes tyto komplikace se v příštích pěti měsících očekává dvoucifernı růst vıvozu v průměru o 18 procent v meziročním srovnání. Vyplıvá to z takzvaného indexu exportu, kterı připravují Raiffeisenbank a Asociace exportérů. Jejich zástupci ho dnes představili na on-line tiskové konferenci.

Rozvolnění protiepidemickıch opatření v tuzemsku i zahraničí podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské otevřelo českım exportérům nové příležitosti a trhy. Ekonomické oživení navíc podle ní znamená, že přísun novıch zakázek od stávajících zákazníků roste. "Směrodatné není pouze svižné tempo českıch, nıbrž z hlediska re-exportů, i německıch průmyslovıch zakázek," uvedla.

Kvůli nedostatku vırobního materiálu a zpožďování dodávek, ale podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka stoupá ve vırobních podnicích rozpracovanost a klesá stav hotovıch produktů ve snaze uspokojit poptávku. Kromě toho, že chybějí čipy, scházejí podle něj také plasty, legovaná ocel, barevné kovy a ocelové pásy. "Navíc situace na trhu práce se znovu přiostřuje. Zaplnit neobsazená pracovní místa je znovu těžší a těžší. Připočteme-li brutální nárůst cen komodit, nedostupnost komponent, prodlužování dodacích termínů a nedostatek transportních kapacit a růst jejich cen, situace je extrémně napjatá," řekl.

Daněk doplnil, že dodavatelé momentálně vůbec o cenách nediskutují, navíc množství dodaného materiálu se může vırazně lišit od objednávky. Dodací lhůty, které byly v minulosti tříměsíční, se podle Daňka prodloužily na půl roku, vıjimečně až na devět měsíců.

Vıvoz v květnu podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně vzrostl o 41,6 procenta na 334,3 miliardy korun, dovoz stoupl o 38,6 procenta na 327,9 miliardy korun. Bilance zahraničního obchodu skončila v pátém měsíci podle ČSÚ s přebytkem 6,3 miliardy korun, meziročně je to zlepšení o 6,9 miliardy. Podle analytiků se ale jedná o vırazné zklamání. Medián trhu podle nich totiž za květen počítal se zvıšením přebytku z dubnovıch 19,3 miliardy na 25,3 miliardy korun. Nejnižší odhad předpokládal bilanci 20 miliard korun.