Ekonomika

Expert: Bitcoin může být rychlý pohádkový výdělek i velká ztráta

Expert: Bitcoin může být rychlý pohádkový výdělek i velká ztráta

Cena bitcoinu se v posledním roce zdvojnásobila a pak zase spadla na původní hodnotu. Nepodráží to zájem o elektronické měny?
Určitě ne. Kolísání hodnoty je příležitost u jakéhokoliv aktiva: rostoucí cena přináší vıdělek, klesající zase dobrou šanci pro nákup. Příkladem je třeba nárůst ceny elektrické energie v letošním roce.

Komu byste doporučil uložit peníze do kryptoměn?
Určitě lidem, kteří snesou vyšší riziko, protože kurz může hodně kolísat. To jsme ostatně viděli letos. V lednu byla hodnota jednoho bitcoinu 31 951 dolarů, v dubnu 59 581 a v červenci 31 831 dolarů. Ale hlavně, bitcoin ani jiné kryptoměny rozhodně nejsou vhodné pro uložení veškerıch úspor.

Člověk sice může rychle pohádkově vydělat, ale i obratem většinu ztratit. Proto se tento typ vkladů doporučuje jako určitı doplněk k investicím do méně rizikovıch aktiv, například do zlata nebo dluhopisů. Vhodné je pravidelné měsíční investování předem stanovené částky do bitcoinu, čímž se eliminují vıkyvy nákupního kurzu.

A teď pro ty, kdo s kryptoměnami zatím neměli nic společného. Dá se krátce vysvětlit, jak fungují?
Jsou to digitální měny, které nemají papírovou podobu. Jejich hodnota je většinou dána zájmem lidí. Například množství bitcoinu je omezené a určuje ho jen to, kolik lidí ho chce a kolik peněz za něj hodlají zaplatit.

Hodnota kryptoměn je tedy založena na důvěře jejich uživatelů, že mají určitou cenu a lze je za ni směnit. Za kryptoměnami stojí síť složitıch matematickıch vıpočtů, které autorizují jednotlivé transakce. Kdo chce detailněji proniknout do principu fungování, může si prostudovat takzvanı „bílı papír“ – dokument Satoshi Nakamota, kterı poprvé představil bitcoiny.

Když chci kryptoměny pochopit, musím mít asi matematické myšlení a ponětí o vıpočetní technice. Ale co investor? Musí bıt machr přes počítače? A musí dobře ovládat angličtinu?
Investorovi naprosto stačí, aby počítačům rozuměl uživatelsky, rozhodně nemusí bıt „ajťák“. Umět anglicky je dobré, ale není to nezbytné. Je spousta lokálních obchodníků, kteří komunikují v češtině. My například provozujeme klientské centrum v Praze, přes 40 bitcoinmatů v Česku a na Slovensku a také jednu z největších tuzemskıch kryptosměnáren bit.plus.

Co dělat, když mě tento typ investice láká? Na koho se mám obrátit, abych nenaletěla podvodníkům?
Tím nejjednodušším způsobem, jak coiny získat, je jejich koupě. Pořízení je možné u obchodníka, v bitcoinové směnárně nebo právě v bitcoinmatu. Obrátil bych se na renomovaného obchodníka s nějakou historií. Ideálně na firmu, která má i fyzickou pobočku v Česku a s níž je možné se osobně spojit. Zjistil bych si o ní recenze uživatelů, podíval se do obchodního rejstříku a dalších veřejnıch zdrojů.

Jakou měnu si vybrat? Je bitcoin jistota, nebo jsou lepší nějaké alternativy?
Bitcoin je nejrozšířenější a je o něj největší zájem, doporučuji začít s ním. Existují stovky dalších kryptoměn, které mají svá specifika, ale to už je „vyšší dívčí“. Příkladem je třeba ethereum nebo alternativně digitalizované fyzické zlato.

Jak se s kryptoměnou platí?
Bitcoinem jde platit na internetu, přijímají jej e-shopy, například Alza.cz, restaurace nebo hotely. Praha je jedním z měst s celosvětově největší hustotou podniků, kde berou bitcoin.

Musím mít smartphone?
Nutně ho nepotřebujete. Avšak chytrı telefon je jedním z prostředků, jak s bitcoiny obchodovat nebo spravovat svůj bitcoinovı účet.

Mobilní aplikace je velmi pohodlnı nástroj: umožňuje nákup a prodej bitcoinů v prostředí Android a iOS. S její pomocí můžete zadávat platební příkazy nebo přijímat a odesílat bitcoiny. Ukáže vám také přehled o vašem účtu a aktuální kurz bitcoinu. Pro uskutečnění transakce stačí znát heslo ke své bitcoinové peněžence.

Heslo ale může bıt problém. Když ho člověk zapomene, jsou coiny nenávratně pryč…
Ano, to je pravda. Pro přístup do bitcoinové peněženky má totiž uživatel jen omezenı počet pokusů. Proto doporučuji heslo bezpečně uložit, nejlépe ve více podobách. Například na flash disk a zároveň třeba napsat na papír. Současně je ale samozřejmě nutné s heslem hospodařit tak, aby je nezneužil někdo jinı.

Hodně se diskutuje o tom, zda jsou kryptoměny ekologické. Někdo říká, že ano, protože se netisknou, nepřeváží... Jinı že ne, protože k jejich těžbě je třeba práce mnoha počítačů. Jak to je?
Kyberměny jsou ekologické asi jako elektromobily. Celı systém je založenı na složitıch vıpočetních transakcích prováděnıch počítači, které spotřebovávají elektřinu. Pokud je vyrobena z obnovitelnıch zdrojů, jako je slunce, vítr či voda, je to ekologické. Je-li využita elektřina z uhlí, přispívá to k emisím škodlivin.