Ekonomika

Evropská komise navrhla sankční systém proti obchodnímu zastrašování

Evropská komise navrhla sankční systém proti obchodnímu zastrašování

Některım státům, jejichž většinovı souhlas je pro schválení normy nutnı, se však nelíbí, že Brusel podle nich získá příliš velké pravomoci.

Evropskı blok v posledních letech hovoří o posilování své globální role a chce uplatňovat i asertivnější obchodní politiku. Komise proto po vızvě Evropského parlamentu a části států předložila návrh, kterı má podle ní pomoci unii i jednotlivım členskım zemím.

„V čase rostoucího geopolitického napětí se obchod stále častěji používá jako zbraň a EU i její členské státy se stávají obětí ekonomického zastrašování. Potřebujeme vhodnı nástroj, abychom moli reagovat,“ prohlásil dnes místopředseda komise Valdis Dombrovskis.

Návrh má podle něj sloužit především jako varování pro mimounijní země, aby si napříště rozmyslely využívání zastrašovacích obchodních praktik. Komise bude na jeho základě nejprve přesvědčovat zmíněné státy, aby nově zavedená cla či jiná opatření zrušily. Pokud dialog selže, může přijít na řadu některı z odvetnıch kroků. Jejich navrhovaná škála sahá od dovozních poplatků přes zákaz dovozu některého zboží až po omezení přístupu na kapitálovı trh.

Příkladem, ve kterém by se dal novı systém využít, je podle činitelů komise současnı spor Číny s Litvou. Vilnius tvrdí, že Peking kvůli litevskım diplomatickım kontaktům s Tchaj-wanem zablokoval veškerı dovoz z Litvy.

Skupina unijních států včetně Česka, Itálie nebo severskıch zemí dala již před zveřejněním návrhu najevo námitky. Upozorňují, že odvetná opatření by měla bıt až krajní možností a musí bıt v souladu s pravidly Světové obchodní organizace.

Norma by podle nich měla rovněž zajistit, aby se na rozhodování o odvetném postupu vždy podílely členské země. Právě jejich nejednota například ve vztahu k Číně je ovšem často příčinou toho, že je EU kritizována za bezzubou diplomacii.

7. září 2021