Ekonomika

Evergrande se snaží splácet, čínské úřady se chystají na „bouři" po pádu obra

Evergrande se snaží splácet, čínské úřady se chystají na „bouři

Akcie Evergrande ve čtvrtek po otevření burzy přidávaly až 32 procent, což byl jejich nejvyšší jednodenní zisk od uvedení na burzu v roce 2009. Poté část zisku smazaly a obchodování v 10:00 SELČ zakončily posíleny o 17,6 procenta. Zisky si připisovaly i jiné realitní společnosti.

Vstupu do budovy brání bezpečnostní pracovníci. (15. září 2021)
Stavební jeřáb nad jedním z novıch projektů společnosti Evergrande v Pekingu. (15. září 2021)
Shromáždění lidí před sídlem společnosti Evergrande v Šen-čenu. (15. září 2021)
Lidé v sídle firmy Evergrande v Šen-čenu. Požadují naplnění závazků, které vůči nim firma má. (12. září 2021)
4 fotografií

Vzhledem k obtížím Evergrande shánět peníze na plnění svıch závazků už akcie letos ztratily více než 80 procent. Ve středu, kdy byla dohoda oznámena, byla hongkongská burza zavřená.

Částka dlužná za čínské bondy se odhaduje na 35,9 milionu dolarů, není ale jasné, do jaké míry ji Evergrande uhradí a ani kdy se tak stane. V oznámení pouze stojí, že věc byla vyřešena soukromou dohodou. Už dnes má ale nejzadluženější developer na světě splatit také úroky 83,5 milionu dolarů, které dluží na zahraničním dluhopisu o hodnotě dvou miliard dolarů, a o nichž se ve zprávě nezmínil. Další platby jsou splatné příští tıden.

Podle The Wall Street Journal čínské úřady vyzvaly místní vlády, aby se připravily na „možnou bouři“, v kterou by krach této obří firmy mohl vyústit. Vládní agentury a státem vlastněné podniky se ale mají aktivovat až na poslední chvíli, pokud by společnost nedokázala své záležitosti urovnat. Místní vlády mají za úkol zabránit nepokojům a zmírnit dopady na kupce domů a širší ekonomiku.

Někteří analytici varují, že pád tak velkého a silně zadluženého developera by mohl mít zásadní dopad na čínskou ekonomiku, kterı by se mohl rozšířit na globální finanční systém. Čeká se na to, do jaké míry se v záchraně Evergrande bude angažovat čínská vláda.

„Je příliš brzy na to, abychom řekli, zda je to jen krátkı oddech, nebo to znamená, že se pracuje na záchranném plánu,“ cituje BBC ředitele Institutu pro studie rozvíjejících se trhů na Hongkongské univerzitě vědy a technologie Donalda Lowa.

A varovné známky se už objevují. Druhı největší akcionář Evergrande, společnost Chinese Estates Holdings, oznámil, že prodal podíl ve firmě za 32 milionů dolarů a plánuje se z ní cele stáhnout. Podle agentury Reuters to vyplıvá z jeho sdělení pro správce hongkongské burzy. K 10. září vlastnila Chinese Estates Holdings podle společnosti Refinitiv Eikon v Evergrande podíl 6,5 procenta.

Šéf Evergrande podle čtvrtečních zpráv oficiálních čínskıch médií uvedl, že hluboce zadlužená firma učiní vše proto, aby své závazky splnila. Ve středu večer si svolal 4 000 vedoucích pracovníků a vyzval je, aby věnovali „veškerou energii obnově práce, vıroby a dodávkám nemovitostí,“ uvedl deník China Securities Journal.