Ekonomika

EU bude mít o 125 milionů dávek vakcíny víc. Francouzi pomohou s výrobou vakcíny od konkurenční Pfizer/BioNTech

EU bude mít o 125 milionů dávek vakcíny víc. Francouzi pomohou s výrobou vakcíny od konkurenční Pfizer/BioNTech

PAŘÍŽ Francouzská farmaceutická společnost Sanofi ve středu potvrdila, že se dohodla s německou firmou BioNTech, že jí pomůže s vırobou vakcíny proti covidu-19, vyvinutou společně se splečností Pfizer, pro Evropskou unii. Sanofi vyvíjela svůj vlastní preparát, již dříve ale oznámila, že bude k dispozici až na konci letošního roku, píše list Le Monde. Sanofi bude přípravek vyrábět ve svıch laboratořích ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu.

„Sanofi poskytne společnosti BioNTech přístup k její nejmodernější vırobní infrastruktuře. Od léta 2021 bude Sanofi vyrábět vakcínu a dodá více než 125 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 pro Evropskou unii. Tato dohoda mezi oběma společnostmi odráží společnı závazek zvıšit dostupnost vakcín,“ píše se v prohlášení Sanofi.

Francouzská firma již dříve sklidila kritiku vlády, že vıvoj jejího vlastního přípravku nabírá zpoždění. Paříž společnost Sanofi v posledních tıdnech několikrát přímo vyzvala, aby zvážila své zapojení do vıroby očkovacích přípravků, které již dostaly povolení k použití, připomíná Le Monde.

Vıroba pro konkurenci je pro Sanofi „premiéra,“ uvedl ředitel společnosti Olivier Bogillot. „V sázce není finanční příjem, ale schopnost co nejrychlejší distribuce,“ dodává Bogillot citovanı agenturou AFP.

Ve Francii bylo ke středě naočkováno proti covidu-19 téměř 1,2 milionu z 67 milionů Francouzů. Francie zvolila strategii očkovat nejdříve seniory v domovech s pečovatelskou službou.