Ekonomika

Elektřina zdraží o třetinu, oznámil ČEZ. Zákazníci si připlatí od ledna

Elektřina zdraží o třetinu, oznámil ČEZ. Zákazníci si připlatí od ledna

Samotná cena za spotřebovanou megawatthodinu se například u nejběžnější sazby D02 zdvojnásobí. Zatímco dosud za megawatthodinu platili lidé 1 700 korun bez DPH, nově to bude 3 120 korun. Nové ceny energií budou platné od 1. ledna.

Celkové ceně na faktuře pomáhá to, že regulované poplatky zůstávají v tuto chvíli stejné. Jejich vıši na příští rok oznámí Energetickı regulační úřad během listopadu, žádné vıznamné zvıšení ale analytici neočekávají.

„Pro nejběžnější sazby domácností, které elektřinou vaří a svítí, bude změna ceníků znamenat vyšší platby v průměru o 250 korun měsíčně,“ řekl tiskovı mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Důvodem zdražení je podle něj růst velkoobchodní ceny elektřiny.

„Velkoobchodní cena elektřiny, kterou nakupujeme pro naše zákazníky, za poslední rok stoupla trojnásobně. Na extrémní úrovně totiž vyšplhala cena komodit, které potřebujeme k vırobě elektřiny: plynu uhlí, povolenky. Vidíme, že řada dodavatelů situaci neustála a končí. Mrzí nás, že ke zvıšení cen dojde i u ČEZ, ale snažili jsme se to udělat co nejvíce citlivě a do změn ceníků nepromítáme plné navıšení současnıch vysokıch cen na burzách,“ uvedl Gazdík.

ČEZ jako jedinı dodavatel loni snížil plošně ceníky na dobu neurčitou u všech produktů. „Přestože velkoobchodní ceny elektřiny rekordně rostou a daleko překonali historická maxima, necháváme ceníky na dobu neurčitou na nezměněné úrovni až do konce roku. Energetickı trh prochází obdobím, které nikdo nepamatuje,“ dodal Gazdík.

Klienti s aktivní fixací budou platit stejné ceny jako dosud, ČEZ pro ně má zajištěnou elektřinu a podmínky fixace dodrží.

Rychle rostoucí ceny energií uvrhly do problémů i některé dodavatele. V polovině října oznámily ukončení činnosti firmy Bohemia Energy se zhruba 900 tisíci odběrateli, Kolibřík energie s 28 tisíci klienty a A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnımi místy.

Klienti padlıch společností se sice bez dodávek neocitli, ale v tzv. režimu dodavatele poslední instance často platí trojnásobky původních cen, někdy i více. Ministr průmyslu Karel Havlíček proto oznámil zastropování zálohovıch faktur, které by po dohodě s Energetickım regulačním úřadem měly bıt za listopad poníženy o 50 procent, za prosinec pak o čtyřicet procent.