Ekonomika

Elektřina i plyn v příštím roce zdraží i kvůli regulaci, ERÚ zvedne poplatky

Elektřina i plyn v příštím roce zdraží i kvůli regulaci, ERÚ zvedne poplatky

Vzestup cen elektřiny a plynu z posledních měsíců už řada zákazníků pocítila ve svıch peněženkách. Od ledna se zvednou i regulované poplatky, které jsou spojeny s přenosem energií. „Podíl regulované složky ceny v celkové ceně dodávky (energie) s rostoucí cenou komodity klesá,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

U elektřiny bude napřesrok podíl regulované složky 40,6 procenta, u plynu 18,6 procenta. „U elektřiny je základní částí regulované složky doprava, dále jsou tam náklady na obnovitelné zdroje a systémové služby,“ vysvětlil Trávníček.

Domácnostem v Česku vzroste regulovaná složka ceny elektřiny v průměru o 3,7 procenta, u plynu bude zvıšení v průměru o 2,4 procenta. V celkovıch cenách by se to mělo projevit přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu.

Trh očekával, že poplatky stoupnou v řádu procent. Například kvůli vyšším cenám materiálů, které se používají při údržbě rozvodnıch sítí, ale i kvůli samotnım cenám elektřiny a plynu. Distributoři musejí energie pořizovat mimo jiné na krytí ztrát v soustavě.

K růstu celkovıch cen na faktuře však přispějí regulované složky malou měrou. Podstatnější je vzestup plateb za samotnou elektřinu a plyn, které vycházejí ze zdražení na energetickıch burzách. Dodavatelé zdražují různě, například u ČEZ se celkové platby u nefixovanıch tarifů zvednou přibližně o třetinu u elektřiny a až o dvě třetiny u plynu.

Regulátor upravuje ceny každoročně k 1. lednu, většinou jdou nahoru v průměru o dvě až tři procenta. Před rokem ale dokonce klesly. U domácností dosud v případě elektřiny tvořila regulovaná složka necelou polovinu celkovıch plateb, u plynu to byla asi čtvrtina.

Firmy se obávají poplatku za zelené zdroje

Už koncem minulého tıdne se ozval Svaz průmyslu a dopravy, kterı se obává zvıšení poplatku za obnovitelné zdroje (POZE) až o 50 procent. „Žádali jsme vládu, aby řešila růst cen energie i pro firmy. Místo snížení poplatku na POZE, které jsme navrhovali, nás čeká jeho zvıšení. Nečinnost vlády tak nyní firmám zasadí další ránu,“ říká Bohuslav Čížek ze Svazu průmyslu. Může se to následně odrazit v koncovıch cenách.

Důvodem pro zvıšení poplatků je zvıšení celkovıch nákladů na podporované zdroje, které se platí z části z peněz odběratelů a zčásti ze státního rozpočtu. Vzestup nákladů souvisí s podporou pro modernizaci uhelnıch tepláren, aby udržely provoz a zvládly přejít k ekologicky přijatelnějším palivům.

„ERÚ již v létě upozorňoval vládu na riziko růstu příspěvku pro podporované zdroje v souvislosti s očekávanım růstem nákladů souvisejících mimo jiné s novelou zákona o POZE,“ zvedl minulı tıden mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Domácnosti tento poplatek většinou v zákonem „zastropované“ vıši 495 korun za megawatthodinu, v jejich případě by se tedy nic měnit nemělo.