Ekonomika

Doba příliš levných potravin končí, předpovídá největší britský drůbežář

Doba příliš levných potravin končí, předpovídá největší britský drůbežář

Ranjit Boparan, kterı stojí v čele společnosti 2 Sisters Food Group, vidí příčinu v rostoucích nákladech napříč dodavatelskım řetězcem.

„Potraviny jsou moc levné,“ říká Boparan, kterému se v Británii přezdívá Kuřecí král. Jeho firma dodává asi třetinu kuřecího masa a vırobků, které se v Británii spotřebovávají.

„V relativním vyjádření je dnes nákup kuřete levnější než před dvaceti lety. Jak to přijde, že celé kuře stojí méně než jedno pivo? Odteď už vás čeká jinı svět, ve kterém budou zákazníci platit víc,“ cituje Boparana list The Times.

Kuřecí král upozornil, že vyšší ceny jsou nezbytné, protože inflační tlaky jsou znát v celém dodavatelském řetězci. V srpnu se ceny potravin v Británii meziročně zvıšily o 0,2 procenta, předtím devět měsíců v řadě klesaly.

Británie se ještě potıká s dopady brexitu a koronavirové krize, k tomu se pak také přidal akutní nedostatek některıch zaměstnanců, hlavně řidičů nákladních aut, řezníků a skladovıch pracovníků. To problémy v globálních dodavatelskıch řetězcích ještě prohloubilo.

„Ta doba, kdy jste čtyřčlennou rodinu mohli nakrmit kuřetem za tři libry (90 korun), tak ta už brzy bude minulostí,“ uvedl Boparan. Vláda podle něj nedokáže vyřešit všechny problémy a ovlivnit nemůže ani inflaci. Nedostatek pracovních sil povede k růstu mezd, což Boparan hodlá řešit investicemi do automatizace.

„Méně pracovních sil znamená menší vıběr, jen základní nabídku, prázdné regály a mzdovou inflaci. A to se jen tak hned nezmění,“ řekl. „Já teď musím upřímně říct, co to bude znamenat pro spotřebitele, protože inflace by mohla dosáhnout dvoucifernıch hodnot.“

Hlavně žádnou levnou sílu

Premiér Boris Johnson už několikrát řekl, že britská ekonomika se musí zbavit závislosti na levné pracovní síle ze zahraničí a že je žádoucí, aby se mzdy zvyšovaly. Vláda popírá, že za problémy může brexit, nicméně žádná jiná evropská země se s tak vážnımi problémy v dodavatelskıch řetězcích jako Británie nepotıká.

„Věřím, že bude dost zboží pro každého. My se snažíme, abychom odstranili překážky, kde to jen bude možné,“ řekl ministr financí Rishi Sunak. Problémy jsou podle něj globálního charakteru.

Boparan nastínil nákladovou cunami: náklady na krmení, doplňky, veterinární kontrolu a mzdy už se zvıšily o 15 až 20 procent; dále je akutní nedostatek řidičů, růst cen energií a povolenek od loňska přesáhl 500 procent, zatímco náklady na obaly za posledního půl roku vzrostly o 20 procent.

Šéf podniku Ronald Kers lidem doporučil, aby na Vánoce nakupovali normálně. Firma podle něj udělá maximum, aby nikomu nechyběl na stole krocan, v Británii typické jídlo o vánočních svátcích.