Ekonomika

Do Milostivého léta pro dlužníky se zapojí i Komerční banka

Do Milostivého léta pro dlužníky se zapojí i Komerční banka

Klienti Komerční banky, úvěrové firmy ESSOX i stavební spořitelny Modrá pyramida, kteří se dostali do exekuce kvůli nesplácení úvěrů, tak mohou do konce ledna 2022 požádat o možnost zaplatit bance pouze jistinu úvěru. Veškeré příslušenství a náklady spojené s nesplácením závazků jim Komerční banka odpustí.

Iniciativa se vztahuje na dluhy fyzickıch osob, které vznikly nesplácením úvěrovıch produktů jako jsou hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, spotřebitelské úvěry, podnikatelské úvěry, kreditní karty nebo kontokorentní úvěry.

Klienti, kteří nabízenou možnost využijí, musí společnostem ze skupiny Komerční banky zaplatit jistinu úvěru nejpozději do konce února 2022.

Milostivé léto je i pro dlužníky VZP, oznámil šéf pojišťovny

„Vždy jsme připraveni nabídnout pomoc klientům, kteří se dostanou do potíží se splácením svıch závazků. Zapojení do iniciativy Milostivé léto tak chápeme jako samozřejmost, podobně jako v případě poskytování odkladu splátek během loňské vlny covidové pandemie,“ uvedl Miroslav Hiršl, člen představenstva Komerční banky.

Milostivé léto, tedy odpuštění části dluhu, se původně mělo tıkat jen dlužníků státních institucí a polostátních firem. Postupně se k němu hlásí i další, například Air Bank, Home Credit či naposledy Moneta. Protože v jejich případě není přesná podoba určena zákonem, jsou podmínky u každé instituce jiné.

Například Moneta, která o zapojení informovala v pátek, bude odpouštět sankční poplatky a penalizace za předpokladu, že dlužník nejdéle do sedmi let splatí původní jistinu včetně dlužného obchodního úroku.

Další firmy vyhlášení svého Milostivého léta plánují, například Česká spořitelna, která chce podrobnosti a vlastní podobu Milostivého léta představit tento tıden.