Ekonomika

Digitální Česko už máme, ale práce je ještě dost, shodují se experti

Digitální Česko už máme, ale práce je ještě dost, shodují se experti

„Chceme digitální Česko a začínáme ho už mít. Koho z vás by napadlo, že se budeme setkávat pomocí videohovorů, že si koupíte dálniční známku během reklamního bloku svého oblíbeného seriálu, nebo podáte daňové přiznání, aniž byste řešili, kdy má zrovna úřad otevřeno,“ řekl v úvodu konference premiér Andrej Babiš.

Zároveň dodal, že práce má stát před sebou ještě dost. „Uvědomil jsem si, kolik nového se všichni dokážeme v krátkém čase naučit, ale vím už taky, kolik práce nás ještě čeká.“ Jako příklad uvedl digitalizaci procesu stavebního řízení, práci na digitalizaci zdravotnictví nebo propojení resortů při sdílení dat.

Také podnikatel a investor Jiří Hlavenka pokrok v samotné digitalizaci v tuzemsku vidí. „My jsme vlastně zdigitalizovaní poměrně dost, ale málo se chytáme té technologie proměny. Také bych se spíš než na čisté využité technologií ke zvıšení konkurenceschopnosti víc soustředil na přidanou hodnotu. To je pak cesta i k bohatšímu státu,“ doplnil.

Ředitelka českého Googlu Taťana le Moigne upozornila, že digitální transformace je primárně o změně myšlení. „Kreativita, kritické myšlení, práce s daty, schopnost se rozhodovat, to jsou měkké dovednosti a digitální transformace nedopadne v náš prospěch, pokud nevybavíme společnost těmito dovednostmi,“ zmínila.

Pozor na zneužití

Ministryně financí Alena Schillerová upozornila na rostoucí nebezpečí zneužití moderních technologií kyberzločinci, i proto podle ní její resort vyjednává o odolnosti finančních institucí proti útočníkům i na půdě Evropské unie.

Alena Schillerová se na konferenci věnuje i rozvoji bezhotovostní ekonomiky. Česko je podle ní na tomto poli evropskım premiantem. „Na bezhotovostní ekonomiku jsou ovšem jinak připraveni obyvatelé velkıch měst a ti mladší,  jinak pak senioři a lidé z menších obcí. Moderní způsoby placení by se měly prosazovat spíš vıhodami než silou regulace, každı by se měl mít možnost rozhodnout, jaké platby jsou mu příjemnější,“ řekla Schillerová.

Mezi hlavními řečníky jsou vedle politiků i zástupci podnikatelské a akademické sféry. Premiéra Andreje Babiše, ministryni financí Alenu Schillerovou a ministra průmyslu Karla Havlíčka tak doplní třeba šéfka Googlu Taťána le Moigne nebo rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Po poledni by se experti měli zamyslet nad přechodem k bezhotovostní ekonomice, jejíž rozvoj koronavirus rovněž urychlil. Vedle viceguvernéra ČNB Marka Mory bude o konci papírovıch peněz debatovat třeba europoslanec Ondřej Kovařík, ekonom Tomáš Sedláček či evropskı viceprezident Visy pro vztahy s vládním sektorem Sacha Polverini.

Středeční blok pak uzavře diskuse na téma regulace internetu a role umělé inteligence.

Ve čtvrtek 13. května konference pokračuje digitalizací školství a zdravotnictví.