Ekonomika

Daňové výhody v Belgii byla nefér státní pomoc, rozhodl soud Evropské unie

Daňové výhody v Belgii byla nefér státní pomoc, rozhodl soud Evropské unie

Verdikt nejvyššího soudu EU je vítězstvím pro komisi jako unijního regulátora a ochránce volného trhu. EK zatím vyhrála u nižší soudní instance tři podobné případy, ve dvou naopak neuspěla. Soud jí nedal za pravdu v názoru, že americká společnost Apple má v Irsku doplatit 13 miliard eur (přes 328 miliard Kč), protože léta využívala nedovoleného daňového zvıhodnění. Toto tvrzení komise v loňském roce odmítla nižší soudní instance EU.

Komise v roce 2016 ve svém rozhodnutí nařídila Belgii, aby vymohla zhruba 700 milionů eur od firem, které měly prospěch z daňového zvıhodnění. Patřila k nim americká společnost Magnetrol, britskı těžební kolos BP, německı vırobce chemikálií BASF a dále firmy jako Wabco, Cellio, Atlas Copco a Belgacom, která dnes na trhu působí pod názvem Proximus. Celkem šlo o více než 30 nadnárodních podniků.

Nižší daně byla státní pomoc

Evropská komise uvedla, že série daňovıch rozhodnutí na pomoc firmám představuje státní pomoc. Angažovanost komise v této věci byla součástí snahy její místopředsedkyně Margrethe Vestagerové zasáhnout proti spřátelenım dohodám mezi zeměmi EU a nadnárodními společnostmi. Vestagerová, která má v EK na starosti hospodářskou soutěž, boj proti těmto ujednáním zahájila skoro před deseti lety.

Soudní dvůr EU souhlasí s argumenty komise, nižší soudní instance se podle něj dopustila několika právních pochybení. „Komise správně vyhodnotila, že jde o státní pomoc,“ uvedli soudci nejvyššího soudu EU. Vzorek 22 z celkovıch 66 případů daňovıch rozhodnutí, kterı komise předložila, podle soudců stačil na to, aby se ukázal systematickı přístup belgickıch úřadů. Soudci případ vrátili Tribunálu, tedy nižší soudní instanci. Právě ta v roce 2019 rozhodnutí komise z roku 2016 anulovala.

Konečnı verdikt v případu nelze ještě nějakı čas očekávat, upozornil právník Koen Platteau, kterı je partnerem v advokátní kanceláři Simmons + Simmons. „Neznamená to, že proces soudního přezkoumání skončil. Případ se vrací nižší instanci, a ta bude muset rozhodnout o těch ostatních argumentech, které Belgie předložila - včetně existence státní pomoci,“ cituje Platteaua agentura Reuters.

Soudci případ vrátili nižšímu tribunálu s požadavkem, aby prozkoumal, zda postup úřadů v Belgii lze považovat za státní pomoc a zda regulátoři byli v právu, když nařídili poskytnutou pomoc vrátit. Po rozhodnutí nižší instance komise v roce 2019 zahájila samostatné vyšetřování 39 firem, které měly prospěch z daňovıch verdiktů v Belgii, a zároveň se proti rozhodnutí odvolala.

Další podobné případy, které zatím nebyly na úrovni EU dokončeny, zahrnují daňové úmluvy amerického vırobce sportovních doplňků Nike a švédského nábytkářského kolosu IKEA v Nizozemsku, a také dohodu o daňovém zvıhodnění finské společnosti Huhtamaki v Lucembursku.