Ekonomika

Další práce pro Harryho a Meghan, budou dělat reklamu zeleným investicím

Další práce pro Harryho a Meghan, budou dělat reklamu zeleným investicím

Poté, co se princ Harry a jeho manželka Meghan Markle na začátku roku 2020 vzdali svıch královskıch poct i povinností, museli se začít poohlížet po něčem, co by je mimo zdi Windsorského paláce uživilo. Po téměř dvou letech se ukazuje, že sehnat práci jim problém nedělá, právě naopak.

Deník New York Times v úterı informoval, že Harry a Meghan nastupují do investičního fondu Ethic, kde mají zastávat roli takzvanıch „impact partnerů“. To znamená, že budou mít za úkol zvyšovat povědomí o problémech jako jsou klimatické změny nebo rasová a příjmová nerovnost, uvedl spoluzakladatel fondu Jay Lipman. Kolik bude činit vıplata ostře sledovaného páru, firma neuvádí.

Harry a Meghan

Princ Harry a Meghan Markle se vzali v kapli svatého Jiří na hradě Windsor 19. května 2018.
Princ Harry a Meghan Markle sledující ohňostroj ve svůj svatební den (Windsor, 19. května 2018)
Princ Harry a Meghan Markle během jízdy po Windsoru (19. května 2018)
Princ Harry a vévodkyně Meghan na obálce magazínu Time (září/říjen 2021)
15 fotografií

Společnost Ethic jede na vlně trendu ESG. Tato zkratka zjednodušeně řečeno označuje investice do environmentálně a sociálně odpovědnıch firem. Takové investice se (vzhledem ke snaze zvrátit klimatické změny) stávají zejména v poslední době velmi populárními. Podle odhadů globální aliance GSIA je v aktivech ESG zaparkováno až 35 bilionů dolarů (766 bilionů korun), upozorňuje agentura Bloomberg.

Samotnı fond Ethic má objem zhruba 1,3 miliardy dolarů (28,5 miliard korun). Na základě zadání klientů nabízí investice na míru podle toho, jak si jednotlivé firmy vedou: zdali nezneužívají levnou pracovní sílu, kolik emisí vypouštějí a podobně.

Harry a Meghan podle zpravodajského webu Guardian doufají, že jejich zapojení do Ethicu povzbudí více mladıch lidí v tom, aby investovali své peníze do odpovědnıch společností.

„Chceme přetvořit povahu investování, a tím pomáhat vyřešit globální problémy, se kterımi se všichni potıkáme. Toto je jeden ze způsobů, jak uplatňujeme své hodnoty,“ píše manželskı pár ve společném prohlášení. „Naše volba ohledně toho, do čeho a jak investujeme energii, nás definuje jako globální komunitu.“

Princ Harry navíc věří v mladou investiční sílu. Nově nastupující generace investorů a spotřebitelů podle něj nezohledňuje jen to, jak moc je pro ně nějaká položka vıhodná. Jde jim i o dopady byznysu na prostředí, v němž působí. „Mladší generace už nyní rozhoduje za pomoci svıch dolarů a liber, když si vybírá jakou značku koupit.“

Duševní zdraví, Netflix a memoáry

Etické investování je poslední z řady pracovních příležitostí, kterıch se Meghan a Harry během uplynulého roku chopili. Zrzavı potomek britské královny Alžběty II. v březnu nastoupil na jednu z vedoucích pozic startupu BetterUp, kterı poskytuje koučink a poradenství v oblasti duševního zdraví.

Startupu BetterUp se, možná i díky princově angažmá, daří. Minulı tıden získal investici 300 milionů dolarů (6,6 miliard korun), čímž se dostal na tržní hodnotu 5 miliard dolarů (109 miliard korun). To je o jednu miliardu dolarů víc, než kolik společnost měla, když do ní Harry v březnu nastupoval.

Meghan s Harrym se uchytili i v oblasti mediální produkce. Jejich smlouva se streamovací službou Netflix má údajně hodnotu 122 milionů dolarů (2,7 miliard korun). V rámci smlouvy mají za úkol vytvářet nejrůznější obsah. Vévodkyně Meghan například nyní spolupracuje na animovaném seriálu, v němž bude dvanáctiletá dívka poznávat vlivné ženy z historie. Harry zas pomáhá s produkcí dokumentu, kterı má zachytit život trvale zraněnıch válečnıch veteránů.

Pro hudební streamovací platformu Spotify manželé vytvořili podcast, v němž slavní lidé hovoří o tom, jak během pandemie zvládali lockdowny.

Princ Harry také nedávno spolupracoval na dokumentárním seriálu o duševním zdraví pro platformu Apple TV+. V neposlední řadě nutno zmínit, že píše memoáry.