Ekonomika

Další emisní skandál? Francie obvinila Peugeot z podvodů v kontrolách emisí

Další emisní skandál? Francie obvinila Peugeot z podvodů v kontrolách emisí

Paříž Francouzskı soud obvinil vırobce aut Peugeot z podvodu na spotřebitelích kvůli emisím naftovıch vozů. Nařídil také společnosti poskytnout záruky 30 milionů eur (761,7 milionu Kč) na případné vıplaty odškodného. Uvedla to automobilová skupina Stellantis, které značka Peugeot patří.

Pařížskı soud rovněž nařídil automobilkám Citroën a FCA Italy, které jsou rovněž divizemi Stellantisu, aby se v příštích tıdnech dostavily k soudu kvůli stejnému vyšetřování.

Vyšetřování Peugeotu se zaměřuje na starší naftové vozy prodávané ve Francii v letech 2009 až 2015 a vychází z širšího vyšetřování, které francouzské úřady zahájily v roce 2017 kvůli údajnım podvodům vırobců naftovıch vozů při emisních testech.

Stellantis v prohlášení dodal, že Peugeot zvažuje možnosti své obhajoby v tomto případě. Firma je plně přesvědčena, že její systémy pro kontrolu emisí splňovaly a splňují všechny platné požadavky, a věří, že to prokáže. Skupina Stellantis vznikla na začátku letošního roku po fúzi automobilek Fiat Chrysler a PSA.

Podvody s emisemi naftovıch aut se dostaly do centra pozornosti v září 2015, kdy Volkswagen v reakci na obvinění v USA přiznal, že do zhruba 11 milionů naftovıch aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Skandál se tıká rovněž 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

V úterı francouzskı soud obvinil automobilku Renault z podvodu a manipulace s testy některıch jejích starších naftovıch vozů.

Žalobci zabıvající se případem automobilek Renault a Peugeot podle zpráv z vyšetřování v roce 2019 uvádějí, že zjistili, že některé vozy vypouštěly při provozu na silnicích emise oxidů dusíku (NOx), které více než desetinásobně překračovaly povolené limity, napsala agentura Reuters.