Ekonomika

D1 u Brna byla uzavřena kvůli nehodě kamionu. Dopravu v kraji komplikuje sníh, staly se desítky nehod

D1 u Brna byla uzavřena kvůli nehodě kamionu. Dopravu v kraji komplikuje sníh, staly se desítky nehod

BRNO Dálnice D1 u Brna ve směru na Ostravu byla ve čtvrtek odpoledne kvůli nehodě nákladního vozu asi dvě hodiny uzavřená, sjíždělo se na exitu Devět křížů. Dopravu v kraji komplikoval sníh, staly se desítky nehod. Policie má nahlášeno v souvislosti se špatnou sjízdností asi 200 událostí. Řekl to mluvčí policie Bohumil Malášek.

Kamion na 176. kilometru D1 boural ve čtvrtek dopoledne, prorazil svodidla a skončil mimo komunikaci. Dálnice byla ve směru na Ostravu kvůli odstraňování následků nehody uzavřená zhruba od 12:30 do 14:30, poté se jezdilo jedním jízdním pruhem. Utvořila asi desetikilometrová kolona. „Nadále probíhá překládka převáženého zboží. Po úplném přeložení bude nutné těžkou technikou kamion vyprostit. Na vyproštění, které předběžně proběhne až ve večerních hodinách, bude potřeba komunikaci opět uzavřít,“ uvedl Malášek kolem 14:40.

Jen od půlnoci do 8:00 měli policisté nahlášeno 36 dopravních nehod. „To je několikanásobně více než v jiné dny. Jedná se především o nehody, kdy řidiči nezvládli jízdu na kluzké a namrzlé vozovce,“ uvedl mluvčí. Do 11:00 přibylo dalších 38 havárií. Situace na silnicích se stabilizovala až po poledni. Celkem policie evidovala k 14:00 asi sedm desítek nehod a v souvislosti se špatnım počasím dohromady asi 200 událostí, kdy jí řidiči kromě nehod hlásili například i uvízlé vozy nebo nesjízdné silnice.

Značné problémy měli řidiči podle něj na silnicích na Blanensku a Vyškovsku. V ranních hodinách se pak přidalo i Břeclavsko.

Většina nehod se podle mluvčího obešla bez zranění, pouze s hmotnou škodou na vozech. Na Vyškovsku je od rána pro nákladní auta nad 12 tun do odvolání uzavřena silnice mezi Drnovicemi a Podomím. Jednoduchá situace nebyla ani na dálnici, především na D1 na Vyškovsku.

Práci měli i hasiči, zasahovali například v Křenové ulici v Brně,

kde se srazil osobní vůz s tramvají. Řidiče z vozu museli vyprostit, skončil v nemocnici se středně těžkım zraněním. Kolem poledne zasahovali na silnici mezi Dobelicemi a Hostěradicemi na Znojemsku u nehody nákladního vozu, silnice byla neprůjezdná.

Podle webu krajského integrovaného dopravního systému nabírala kvůli špatné sjízdnosti zpoždění i většina autobusovıch linek, byla od 15 do 20 minut. Problémy měly linky především na Blanensku, a to kvůli hustotě dopravy a několika nehodám v oblasti, zpoždění bylo 30 až 50 minut.