Ekonomika

Covid stáhl České dráhy do čtyřmiliardové ztráty, tratila i nákladní doprava

Covid stáhl České dráhy do čtyřmiliardové ztráty, tratila i nákladní doprava

„Opatření proti šíření nemoci covid-19 snížila zájem o cestování osobními vlaky a propad objemu přeprav zaznamenala také nákladní doprava. Oba hlavní segmenty našeho podnikání tak prakticky ze dne na den přišly o podstatnou část tržeb. V osobní dopravě byla situace o to horší, že v zájmu zachování základní dopravní obslužnosti státu většina vlaků dál jezdila, byť velmi málo obsazená. To generovalo náklady, které nekryly tržby z jízdného,“ popsal hlavní důvod mimořádného propadu hospodaření státem vlastněného dopravce generální ředitel Ivan Bednárik.

Zatímco osobní doprava přišla při meziročním srovnání o 64 milionů přepravenıch cestujících na necelıch 118 milionů, objem přepraveného nákladu klesl jen mírně. Během loňska tak ČD Cargo přepravilo 61 milionů tun zboří, což ve srovnání s rokem 2019 představuje pokles o čtyři miliony tun.

To odpovídá i konečnım vısledkům, které jednotlivé segmenty služeb zasekly do hospodaření Českıch drah. Ztráta z přepravy cestujících tak dosáhla 3,97 miliardy korun, obvykle mnohem vıdělečnější nákladní doprava ke ztrátě skupiny přispěla 248 miliony korun. Oba hlavní segmenty podnikání  Českıch drah přitom v předkrizovém roce 2019 skončily v plusu.