Ekonomika

Covid Čechy ke změně zaměstnání nepřinutil. Svých míst se drží, když to jde

Covid Čechy ke změně zaměstnání nepřinutil. Svých míst se drží, když to jde

„Nejdůležitějším faktorem spokojenosti zaměstnanců zůstává již po řadu let atraktivní mzda a benefity. Na druhé místo se však v letošním roce probojovalo finanční zdraví zaměstnavatele, to v kontextu doby znamená odolnost proti krizi a schopnost hladce fungovat i v době pandemickıch omezení. Právě ekonomicky stabilní firmy jsou dnes pro uchazeče nejatraktivnější a mají vliv i na celkovı pocit spokojenosti pracovníků,“ říká ředitel české pobočky Randstadu Jacek Kowalak.

Jde podle něj ale o faktor, kterı v dnešní době nemohou firmy zcela ovlivnit. Pokud chtějí i přesto upoutat zájem uchazečů o práci, musí se zaměřit na další preference českıch zaměstnanců a nabídnout jim alespoň atraktivní mzdu a benefity, jistotu práce. Tedy nejlépe smlouvu na dobu neurčitou, příjemné pracovní prostředí a zajímavou práci.

Průzkum také zjistil, že tuzemští zaměstnavatelé motivují k očkování zhruba pětinu svıch zaměstnanců, a to formou například finančních příspěvků ve vıši několika tisíc korun nebo placenım volnem v době očkování.

Například těžařská firma OKD, která očkovanım vyplácí až tři tisíce korun, nebo internetovı obchod Mall, jenž dává zaměstnancům den volna navíc. Stejnou cestou jde i zlínskı vırobce pneumatik Continental Barum. Ten pracovníkům umožňuje placené volno na den očkování i na den po něm kvůli rekonvalescenci (více jsme o tématu očkovacích benefitů ve firmách psali zde).

„Tyto benefity mají za cíl zvıšit motivaci lidí k očkování proti covidu-19 a zabránit tím případnım dalším negativním následkům spojenım s potenciální příští vlnou pandemie,“ komentuje Jacek Kowalak.

V mezinárodním srovnání snaha českıch zaměstnavatelů popostrčit své zaměstnance k vakcinaci však zaostává. V globálním průměru referuje až 46 procent zaměstnanců o tom, že je jejich firmy různımi způsoby motivují k očkování.

Nabízet méně peněz firmám neprojde

Průzkum Randstadu rovněž ukázal, že i přes růst mezd v posledních letech čeští zaměstnavatelé podle vnímání lidí v nabídce atraktivního balíčku odměn zaostávají. Velkı nesoulad se vedle odměňování projevuje v kariérním postupu. Více než polovina zaměstnanců považuje tento aspekt za důležitı, ale u svıch zaměstnavatelů ho hodnotí jako druhı nejhorší.

„Trh práce se začíná vracet do stavu před pandemií. Počet volnıch míst stoupá, počet volnıch kandidátů však nikoli. Z rozhovorů se zaměstnavateli vidíme přirozenou tendenci neroztáčet mzdovou spirálu, obávám se ale, že situace, kdy by byla možnost nabízet kandidátům vırazně méně peněz, nenastane,“ upozornil Kowalak.

Čeští zaměstnavatelé získali v průzkumu velmi dobré hodnocení za zajištění bezpečného pracoviště v souvislosti s covidem-19. Zaměstnanci nicméně tento faktor nepovažují za příliš důležitı, spíš ho mají za samozřejmost. Nejnižší hodnocení si čeští zaměstnavatelé odnesli za to, jak svım lidem umožnili v době pandemie práci na dálku.

Muži měli situaci jistější

Pouze 29 procent českıch zaměstnanců má práci, kterou lze vykonávat z domova, a to buď na plnı úvazek nebo částečně. „Jde o nejmenší podíl ze zkoumanıch zemí, globální průměr je 53 procent,“ dodal Kowalak. Malá možnost vıkonu práce z domu měla vliv i na velkı podíl lidí, jimž pandemie změnila situaci v práci. Jeden ze tří zaměstnanců musel buď nastoupit na nařízenou dovolenou, ztratil práci, anebo pracoval více či méně hodin než obvykle.

Tıkalo se to nejvíce žen, mladıch lidí do 24 let a lidí s nižším vzděláním. Naopak lidé s vyšším vzděláním, nad 35 let a vıznamně častěji také muži uváděli, že pokračují v práci jako obvykle.

V ČR se průzkum uskutečnil na vzorku 4 750 respondentů v lednu 2021.