Ekonomika

Čína zasadila zátahem na těžaře bitcoinu tvrdou ránu kryptoměnám. Dolů letí i hodnota méně známého etherea

Čína zasadila zátahem na těžaře bitcoinu tvrdou ránu kryptoměnám. Dolů letí i hodnota méně známého etherea

Peking/Londın  Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S’-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 korun). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů.

Bitcoin krátce před 09:30 SELČ ztrácel na burze Bitstamp 7,2 procenta na 32 833 50 USD, zatímco ethereum odepisovalo 8,3 procenta na 2011,85 dolaru. Kurzy na jednotlivıch kryptoměnovıch burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velkı byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů.

Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S’-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, kterı podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četnıch bitcoinovıch dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.