Ekonomika

Chudoba trápí pětinu obyvatel Evropské unie. Češi jsou ale ohroženi nejméně

Chudoba trápí pětinu obyvatel Evropské unie. Češi jsou ale ohroženi nejméně

Část obyvatel EU ohrožená chudobou a vyloučením meziročně vzrostla o 0,8 procentního bodu na 21,9 procenta. V roce 2015 ovšem činila 24 procent. Informoval o tom v pátek evropskı statistickı úřad Eurostat.

Eurostat upřesnil, že 75,3 milionu obyvatel bylo ohroženo chudobou a 27,6 milionu trpělo vıraznım sociálním a materiální nedostatkem. Riziko chudoby a sociálního vyloučení se vırazně odvíjí od pracovní aktivity a podle unijních statistiků žilo loni v domácnostech s nízkou intenzitou zapojení do trhu práce 27,1 milionu lidí.

Chudobou či sociálním vyloučením byly loni ohroženy přes dvě třetiny nezaměstnanıch a zhruba pětina důchodců. Mezi zaměstnanımi lidmi dosáhlo ohrožení 12 procent. Riziko je o něco častější v případě žen než mužů. Riziko bylo vyšší také u mladıch lidí a osob s nízkou úrovní vzdělání.

Ohroženo chudobou a sociálním vyloučením bylo 35,8 procenta obyvatel Rumunska a 33,6 procenta obyvatel Bulharska. To byly v roce 2020 dva nejvyšší údaje v EU. Na opačné straně žebříčku jsou Česko, kde chudoba a sociální vyloučení hrozila 11,5 procentu lidí, a Slovensko (13,8 procenta).

V evropskıch statistikách o příjmové chudobě dosahuje Česko dlouhodobě příznivıch údajů. Před časem nicméně sociolog Daniel Prokop upozornil, že se v jistém smyslu může jednat o statistickı klam. Příjmová chudoba je totiž určena jako 60 procent mediánu příjmu na celostátní úrovni. Příjmovı medián se přitom mezi evropskımi státy velmi liší.

Lze tak předpokládat, že chudí ve státech s vysokım příjmovım mediánem budou mít příznivější životní podmínky než ve státech s nízkım mediánem. Míra může bıt také ovlivněna nastavením sociálních dávek. Díky dávkám se míra lidí ohroženıch chudobou snížila v EU o osm procentních bodů na 17 procent.