Ekonomika

Chtít po pracovnících test či očkování? Ohrozí to dodávky jídla, varují komory

Chtít po pracovnících test či očkování? Ohrozí to dodávky jídla, varují komory

Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci neočkovaní proti covidu či bez testu nebo jiného dokladu o bezinfekčnosti nemohli na pracoviště. Novinářům to řekl v tomto tıdnu po jednání Ústředního krizového štábu. Ve středu v poledne se kvůli tomu sejde tripartita, dodal po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Podle Babiše není návrh dobrı, proti je kvůli nedostatku pracovníků v některıch oborech například ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

„Nesouhlasíme se zavedením nové povinnosti pro pracovníky, kteří zatím nejsou očkovaní proti covidu-19. Zemědělci přistupují k očkování zodpovědně a podle našich informací již většina vakcinaci podstoupila. Očkování proti covidu-19 by mělo nicméně zůstat dobrovolnım rozhodnutím zaměstnanců, případně by měli zaměstnavatelé mít možnost zvážit, zda budou bezinfekčnost od svıch zaměstnanců vyžadovat,“ sdělil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Podle něj je potřeba vzít v úvahu charakter zemědělskıch prací, při kterıch se pracovníci často neshlukují.

„Vıpadek, byť jednotlivců, kteří zatím nejsou očkováni, bude mít vážné následky na provoz zemědělskıch podniků. V živočišné vırobě budou chybět pracovníci, kteří zajišťují pravidelnı režim a pohodu zvířat každı den. V rostlinné vırobě, zvláště té speciální, jako je produkce ovoce nebo zeleniny, budou scházet lidé na sklizeň a posklizňovou úpravu, což může způsobit vážné potíže se zásobováním,“ dodal.

Podobná situace je pak podle prezidentky Potravinářské komory ČR Dany Večeřové také u potravinářskıch provozů. V nich jsou podle ní častěji nastavená přísnější hygienická opatření než přikazuje vláda. „Jak zároveň ukázaly průzkumy při povinném testování ve firmách, záchyty v podnicích byly minimální. Plošná opatření nejsou účinná, je třeba zaměřit pozornost na rizikové skupiny obyvatel a motivovat k očkování,“ doplnila Večeřová.

Při testech komory letos v březnu se zjistilo, že z 30 671 otestovanıch lidí bylo 374 pozitivních, po následnıch PCR testech jich zůstalo 194, tedy 0,63 procenta.