Ekonomika

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany. Čína a Rusko mezi nimi nejsou

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany. Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Praha  Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americkı Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. ČTK to v pondělí sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnovıch volbách do Poslanecké sněmovny.

Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčenıch subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jadernıch zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.