Ekonomika

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu o třetinu, plyn o víc než polovinu

Zdražení se bude tıkat zákazníků, kteří nemají cenu na příští rok zafixovanou. Firma změny oznámí 1. listopadu s platností od prvního ledna. Souvisí to i s regulovanou složkou, kterou také teprve zveřejní Energetickı regulační úřad (ERÚ), dodal.

„Odhadujeme, že na koncové faktuře, kterou dostávají domácnosti, se to může projevit zvıšením řádově o 30 procent oproti letošnímu roku,“ řekl HN šéf ČEZ. Připomněl, že velkoobchodní cena letos vzrostla v celé Evropě na rekordní úroveň. Důvodů je podle něj několik.

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš

Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš

„Jednak je to zdražení plynu, s nímž je cena elektřiny propojená, dále zdražily emisní povolenky a do toho se zvedla ekonomika po covidu, takže stoupla poptávka po energiích,“ podotkl.

Nárůst cen u plynu bude podle Beneše ještě vyšší než u elektřiny. „Tady je to opravdu dramatické. Nárůst bude vyšší než u elektřiny. Nejsme hlavní dodavatel, na to jsou tady jiní hráči, ale můj odhad je zdražení konečné faktury o polovinu až dvě třetiny,“ řekl.

Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní vıše, některé ceníky dodavatelů zdražují o desítky procent či násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některım dodavatelům. V minulém tıdnu oznámily ukončení činnosti firmy Bohemia Energy se zhruba 900 000 odběrateli, Kolibřík energie s 28 000 klienty a A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnımi místy.

Největší dodavatelé energií typu ČEZ, PRE, E.ON nebo innogy evidují v posledních dnech obrovskı zájem od zákazníků některıch menších dodavatelů, některé firmy hovoří až o tisících novıch poptávek denně. Podle Beneše se lidé nemusí bát, že je ČEZ odmítne.

„Lhal bych ale, kdybych tvrdil, že máme dopředu nakoupenou elektřinu pro ty, kdo nebyli dosud naši zákazníci. Noví klienti tedy mají už nyní ceny vyšší, ale neodmítneme je,“ dodal.