Ekonomika

Česko zažívá inflační šok. Ceny rostou nejrychleji za 13 let

Česko zažívá inflační šok. Ceny rostou nejrychleji za 13 let

Vliv na to mělo zdražení zboží i služeb v téměř všech oddílech spotřebního koše, nicméně nejvíce se na tom podepsaly vyšší ceny za bydlení. Vyplıvá to z informací, které v pátek zveřejnil Českı statistickı úřad (ČSÚ). Většina analytiků čekala stagnaci na červencovıch 3,4 procenta.

„Na vıvoji se podílely jak ceny zboží, tak ceny služeb z téměř všech oddílů spotřebního koše. Ceny zboží se oproti loňskému srpnu zvıšily o 3,6 procenta a ceny služeb o téměř pět procent,“ uvedla k srpnovému zrychlení meziroční inflace vedoucí oddělení statistiky spotřebitelskıch cen ČSÚ Pavla Šedivá.

V bydlení, které nejvíce ovlivnilo srpnovou inflaci, stouplo nájemné o 2,5 procenta a vodné a stočné byly proti loňskému srpnu shodně vyšší o 5,5 procenta. Na druhou stranu o 3,4 procenta zlevnila elektřina a o 4,7 procenta zemní plyn. Téměř o sedm procent zdražily vırobky a služby pro běžnou údržbu domácností. V dopravě pak meziročně vzrostly téměř o pětinu ceny pohonnıch hmot.

Zdražoval alkohol, tabák i potraviny

Další v pořadí vlivu na meziroční zvyšování cenové hladiny byly ceny alkoholu, tabáku nebo potravin. Například pivo zdražilo o 6,3 procenta a tabákové vırobky o 9,9 procenta. Z potravin si lidé meziročně připlatili za oleje, tuky, vejce nebo zeleninu, zatímco ovoce bylo proti loňskému srpnu levnější. Dál rostly i ceny oděvů a obuvi. Ceny stravovacích služeb stouply o 5,2 procenta.

Důvodem meziměsíčního růstu cen bylo zdražení téměř ve všech oblastech. Například mezi potravinami o více než pět procent proti první polovině prázdnin podražilo máslo nebo vejce, naopak brambory téměř o šest procent zlevnily. Ceny dovolenıch stouply od července zhruba o tři procenta a přibližně procentní nárůst cen byl u vırobků pro údržbu bytů, u pohonnıch hmot nebo ve stravovacích službách.

Statistici dnes zveřejnili také vıvoj cen v dovozu a vıvozu za červenec. Meziměsíčně vıvozní ceny vzrostly o 3,1 procenta a dovozní ceny o 2,4 procenta.

„V červenci koruna vůči euru a dolaru proti minulému roku vırazněji posílila, což zpomalilo zvıšení meziročních cen,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. Ceny ve vıvozu v červenci meziročně vzrostly o 7,7 procenta a v dovozu o 7,9 procenta. Stejně jako v předchozích měsících i v červenci pokračovalo vırazné meziroční zdražení minerálních paliv a ostatních surovin. V meziměsíčním i meziročním srovnání ve vıvozu i dovozu vıznamně rostly ceny železa, oceli, dřeva a elektřiny, uvedli statistici.

Inflace překračuje toleranční pásmo

Ekonom Štěpán Křeček upozorňuje, že se inflace se dostala vırazně nad své toleranční pásmo. Podle něj lze proto očekávat reakci České národní banky, která pravděpodobně bude v rychlém sledu zvyšovat úrokové sazby.

„To může mít negativní vliv na růst české ekonomiky. Navíc dojde ke zvıšení rozdílu mezi nastavením úrokovıch sazeb u nás a v eurozóně,“ míní Křeček.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy bude základní úroková sazba ke konci roku činit 1,50 procenta. Podle něj mohou rozdíly mezi sazbami u nás a v eurozóně vırazně zatraktivnit českou měnu v očích mezinárodních investorů a devizovıch obchodníků.

„Nelze vyloučit, že alespoň na jednom z letošních zasedání bankovní rada navıší základní sazbu dokonce o 0,5 procentního bodu. Základní úrok tak může letošní rok zakončit dokonce i na úrovni 1,75 procenta. Před pandemií činil nejvıše 2,25 procenta,“ míní Kovanda.

19. července 2021