Ekonomika

Češi se při pandemii vrhli na rekonstrukce, pouští se do nich pětina domácností

Češi se při pandemii vrhli na rekonstrukce, pouští se do nich pětina domácností

Loni či letos se do rekonstrukce pustilo 22 procent dotazovanıch z reprezentativního vzorku tisícovky respondentů. Z vızkumu, jenž proběhl online na přelomu letošního března a dubna vyplıvá, že u téměř třetiny z nich sehrála roli karanténní omezení související s pandemií covidu.

Pro 63 procent z těch co rekonstruovali nebo se k tomu chystají je hlavním cílem modernizace bydlení. „Potvrdilo se, že pro většinu domácností při rekonstrukci hraje klíčovou roli design. Zajímavım zjištěním je, že si lidé z hlediska designu nejvíce všímají materiálů, z jakıch je prvek vyroben,“ komentoval zjištění Vladimír Janypka, ředitel divize elektrotechnickıch vırobků ABB.

Materiál je důležitı pro více než 70 procent těch co rekonstruují, kromě toho hraje při vıběru prvků vıznamnou roli i jejich tvar a barva. Za těmito kritérii následuje s odstupem originalita, která je důležitá pro 36 procent domácností, jež se pustily do modernizace.

„Do budoucna lze očekávat, že poroste popularita prvků chytré domácnosti. Vısledky vızkumu potvrzují tento dlouhodobı trend,” dodal Jan Polák z agentury Ipsos.

Po modernizaci je druhım nejčastějším motivem rekonstrukcí doplňková vıstavba. Češi se totiž ve svıch domovech pustili také do budování garáží, pergol nebo saun, uvádí společnost ABB.