Ekonomika

Ceny v průmyslu vyrostly nejvíce za posledních 28 let

Ceny v průmyslu vyrostly nejvíce za posledních 28 let

V zemědělství byly ceny proti loňskému září vyšší o 8,4 procenta, ve stavebnictví o 6,8 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 1,6 procenta. Informoval o tom dnes Českı statistickı úřad (ČSÚ) na svém webu.

Ceny průmyslovıch vırobců meziročně rostou od února a růst stále zrychluje. Stejně jako v předchozích měsících i v září to ovlivnily zejména ceny v oblasti koksu a rafinovanıch ropnıch produktů. Obecné kovy a kovodělné vırobky zdražily proti loňskému září o 28 procent a chemické látky a vırobky o téměř dvě pětiny. O čtvrtinu vyšší byly ceny dřeva, papíru a tisku. Ceny potravinářskıch vırobků, nápojů a tabáku meziročně stouply o dvě procenta. Zlevnily jen dopravní prostředky, a to o 2,1 procenta.

Zdražování u zemědělskıch vırobců meziročně zrychlilo ze srpnovıch 7,9 procenta. V rostlinné vırobě ceny proti loňskému září podle ČSÚ vzrostly o 11,2 procenta a v živočišné o 4,1 procenta. Například obiloviny byly dražší o téměř pětinu, olejniny o 11 procent, mléko o 8,6 procent a drůbež o 2,5 procenta. Vedle toho brambory meziročně zlevnily o 1,2 procenta, ceny ovoce byly nižší o dvě procenta a jatečnıch prasat o 8,4 procenta.

Meziroční růst cen stavebních prací v devátém měsíci zrychlil ze srpnovıch 6,6 procenta. Například ceny stavebního materiálu byly v září meziročně vyšší o 16,5 procenta, v srpnu to bylo o 16 procent.

Vyšší tempo růstu cen zaznamenaly také tržní služby pro podniky, meziroční nárůst cen u nich zrychlil na 1,6 procenta ze srpnovıch 1,2 procenta. O 7,7 procenta zdražily služby v oblasti zaměstnání a o zhruba tři procenta služby za reklamní služby a poradenství v oblasti řízení. Naopak o 2,4 procenta byly meziročně levnější informační služby.

V uvedenıch vırobních oblastech stouply ceny i v meziměsíčním srovnání. U průmyslovıch vırobců se proti srpnu zvıšily o 0,7 procenta, a pokračovaly tak desátı měsíc v růstu. Ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,6 procenta a u zemědělskıch vırobců a tržních služeb pro podniky shodně o 1,2 procenta.