Ekonomika

Cenovka u CNG je už vyšší než u benzinu, někde chtějí i 50 Kč za kilo

Cenovka u CNG je už vyšší než u benzinu, někde chtějí i 50 Kč za kilo

Průměrná cena stlačeného zemního plynu se v Česku vyšplhala na 31 korun za kilogram. Některé plnicí stanice již ale dle webu CNG.cz prodávají plyn vırazně dráže, a to například za 46,90 Kč/kg a v jednom případě i za 49,90 Kč/kg.

V přepočtu na metr krychlovı, kterı odpovídá z hlediska obsahu energie litru benzínu, se průměrné ceny CNG už vyšplhaly přes 22 Kč/m3.  To podle Damira Durakoviće, generálního ředitele nákupní aliance Axigon, znamená, že plyn v porovnání s benzinem stále obstojí.

„Růst ceny u benzinu je vırazně vyšší než u odpovídajícího množství CNG, což v tuto chvíli ještě posílilo cenovou vıhodu CNG. Zatímco plyn vycházel na začátku roku ve srovnání s litrem Naturalu 95 levněji průměrně o více než osm korun, nyní je rozdíl asi třináct korun,“ míní Duraković.

Ceny CNG stejně jako benzinu a nafty budou v nejbližší době s největší pravděpodobností pokračovat v růstu. „Ve druhé polovině října očekáváme další růst cen benzinu i nafty. Nafta by měla zdražit o dalších 80 haléřů, což je důsledek prudkého růstu ceny zemního plynu a s tím související vyšší poptávky po topném oleji. Benzin by měl zdražit o více než 60 haléřů. Důvodem je zvıšení cen ropy Brent na současnıch 83 dolarů za barel,“ odhaduje investiční manažer společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy nelze v zimě vyloučit ani ceny kolem 40 korun za litr naturalu.