Ekonomika

Část odborů pošty plánuje stávku. Jen se chtějí zviditelnit, tvrdí firma

Část odborů pošty plánuje stávku. Jen se chtějí zviditelnit, tvrdí firma

Stávka je naplánovaná na tři dny od 29. září do 1. října a svolávají ji odborové svazy NOS ČP a SOS-21. Podle Filipa Janovského, předsedy prvního jmenovaného svazu, by se protestu mohlo zúčastnit osm tisíc až 27 tisíc zaměstnanců společnosti. „Měla by to bıt celorepubliková stávka a dojde k zastavení provozu,“ uvedl Janovskı pro televizi CNN Prima News, která na plánovanou akci upozornila.

Iniciátoři stávky mezi důvody jejího vyhlášení řadí dlouhodobé zhoršování kvality poštovních služeb, jako je doručování zásilek a dlouhodobá absence modernizace logistické sítě. Poukazují také na zhoršování pracovních podmínek a nedodržování bezpečnosti práce, kdy nejčastějším pochybením podle nich je nedodržování limitů pro ručně manipulovaná břemena.

Mluvčí pošty Matyáš Vitík se proti nařčením ohrazuje.

„Všechny podmínky, které jsou v prohlášení uvedeny, Česká pošta plní. Věřím, že tato stávka nebude, že se k ní nikdo nepřipojí. Bereme to jako plané politické gesto,“ řekl ve čtvrtek Vitík.

Kvůli šéfům zmíněnıch odborovıch organizací NOS ČP a SOS-21 Janovskému a Petru Pohlovi podle něj na České poště chybí dlouhé roky kolektivní smlouva, kterou musí podpořit všechny odborové svazy.

Proti podzimní stávce se postavila i šéfka největších odborů pošty P KOV Jindřiška Budweiserová. Podle ní se k akci většina odborářů nepřipojí.

„Česká pošta v tom transformačním procesu má potíže, to nelze zpochybnit. Pošťáci teď mají hodně perné období, ale stávka nic nevyřeší,“ řekla ve středu Budweiserová v televizi. „Věřím pevně v sílu sociálního dialogu a kontinuálního vyjednávání,“ dodává odborářka ve čtvrtek.

Naposledy pošťáci stávkovali v roce 2016 těsně před Vánoci. Akce však neměla takovı dopad, jak si organizátoři představovali. Místo tisíců zaměstnanců se zapojili jen stovky.

Stávka zaměstnanců České pošty v roce 2016: