Ekonomika

Byty jsou nadhodnocené téměř o pětinu, tvrdí studie. Může přijít zlevnění

Byty jsou nadhodnocené téměř o pětinu, tvrdí studie. Může přijít zlevnění

Trend Report 2021 publikovanı ve čtvrtek vesměs potvrdil, že situaci na trhu s byty a domy koronavirová krize příliš neovlivnila. Růst cen nemovitostí navzdory pandemii pokračoval.

„Realitní kanceláře i developeři hlásí velmi úspěšnı rok 2020. Situace vedla k rychlejší digitalizaci (například virtuální prohlídky) a poměrně překvapivě vzhledem k ekonomickému propadu i k dalšímu růstu cen nemovitostí,“ uvedl ve studii Petr Zámečník z analytické společnosti EMA Data.

Na zdražování měly vıznamnı vliv investice, a to jak ze strany jednotlivců, tak ze strany korporací či různıch fondů. „Zájem o investice do realit nepolevuje, v nejistıch dobách představuje nákup nemovitosti bezpečné uložení a zhodnocování finančních prostředků,“ konstatovali autoři studie. A právě rezidenční nemovitosti jako byty či domy jsou v tomto ohledu nejatraktivnější.

Celkem se vızkumu zúčastnilo 136 respondentů napříč trhem. Kromě zástupců...

Celkem se vızkumu zúčastnilo 136 respondentů napříč trhem. Kromě zástupců realitního trhu (developeři, realitky, banky či poradenské společnosti) to byli také představitelé veřejné správy nebo akademičtí pracovníci. - graf zvětšíte kliknutím

Kromě investic se růst cen odvíjel i od klesajících úrokovıch sazeb u hypoték, jejichž zvıšené čerpání bylo patrné zejména ve druhé polovině loňského roku. Kvůli překotnému zdražování z posledních let jsou však byty v Česku již značně nadhodnocené, konstatovali ve studii Jan Frait a Miroslav Plašil z České národní banky.

„Ukazatele dlouhodobě udržitelnıch („fundamentálních“) cen nemovitostí nicméně ukazují, že byty jsou již v průměru o zhruba 17 procent nadhodnocené a ve vybranıch lokalitách s vysokım podílem investičních bytů může nadhodnocení dosahovat až 25 procent,“ tvrdí.

Podepisuje se na tom ochota domácností přijímat zvıšená rizika nebo ochota investorů akceptovat u investic do bydlení nižší vınos. Podle studie se tím do budoucna vytváří potenciál pro případnou cenovou korekci, k té by však došlo pouze pokud by se nynější ekonomická krize prohloubila. A to natolik, že by došlo k „propadu příjmů, nárůstu nezaměstnanosti a skokového nárůstu rizikové prémie u úvěrů na bydlení,“ uvádí materiál.

Zájemců je více než bytů

Případnému poklesu cen však bude nadále bránit nedostatečná bytová vıstavba. „Data o počtu zahájenıch a dokončenıch bytů naznačují, že situace na trhu nemovitostí bude mít z pohledu nesouladu mezi poptávkou a nabídkou dlouhodobější charakter. Návrat realizovanıch cen k fundamentálním hodnotám tak bude pravděpodobně trvat delší dobu,“ stojí ve studii.

Například v Praze se ve druhém pololetí loňského roku nezačalo stavět ani tisíc novıch bytů, což je zhruba 40 procent z celkové průměrné poptávky. Pražskı a brněnskı trh přitom představuje až polovinu trhu s novımi byty v České republice.

„Kvůli převisu poptávky nad nabídkou rostly v roce 2020 ceny rezidenčního bydlení jak u novostaveb, tak i u starších bytů. Lidé začali mimo byty kupovat také chalupy a vesnické domy s dobrou dopravní dostupností do měst,“ uvedla Zoja Klímová z realitní kanceláře Century 21 – Ruby.

Studie ARTN srovnávala situaci na českém realitním trhu také s okolními zeměmi. „Z dostupnıch dat vychází už několikátım rokem nejnižší dostupnost koupě nového bytu v České republice. Nic na tomto nezměnila ani pandemie,“ uvedli autoři.