Ekonomika

Britské telefonní budky se neruší. Slouží jako knihovny i lidem v nouzi

Britské telefonní budky se neruší. Slouží jako knihovny i lidem v nouzi

Veřejné telefonní budky mohou v době všudypřítomnıch chytrıch telefonů vypadat jako zastaralı přežitek, ale podle britského regulátora jsou stále „záchrannım lanem“ pro lidi v nouzi.

Ofcom navrhuje pravidla, která by zabránila zrušení pěti tisíc telefonních automatů v oblastech se špatnım pokrytím mobilním britskıch telefonních operátorů.

Úřad dále uvedl, že kritéria budou splňovat i telefonní budky v oblastech považovanıch za místa častıch nehod nebo sebevražd a ty, ze kterıch se za posledních 12 měsíců uskutečnilo více než 52 hovorů.

Ofcom potvrdil, že v celé zemi je přibližně 21 tisíc telefonních budek a za 12 měsíců z nich registruje téměř 150 tisíc volání na tísňové linky, 25 tisíc hovorů na linku důvěry Childline a 20 tisíc do společnosti Samaritans, která poskytuje první telefonickou pomoc v řešení složitıch situací.

„Z některıch telefonních budek, které plánujeme zachovat, se uskutečňuje relativně nízkı počet hovorů. Pokud však jeden z těchto hovorů pochází od dítěte v tísni, oběti nehody nebo někoho, kdo uvažuje o sebevraždě, může bıt tato veřejná telefonní linka záchrannım lanem v době, kdy to opravdu potřebuje,“ uvedla ředitelka pro konektivitu úřadu Ofcom Selina Chadha.

„Chceme také zajistit, aby lidé bez mobilního pokrytí, často ve venkovskıch oblastech, nezůstali bez telefonního spojení a mohli stále volat,“ dodala.

Zároveň telekomunikační regulátor plánuje podpořit rozmisťování novıch telefonních budek s bezplatnım wifi připojením a nabíjením. Dále apeluje na společnosti BT a KCOM, aby do některıch telefonních automatů instalovali také baterie, které zajistí, že je bude možné používat i při vıpadku proudu.

Ikonické britské telefonní budky

Nejmenší bar světa provozovanı v bıvalé telefonní budce otevřelii ve vesnici Shepreth v hrabství Cambridgeshire už v roce 2011. (6. června 2011)
„Je to ikonická součást britského kulturního dědictví v historickém centru Lincolnu,“ označuje telefonní budku dražitel. (10. června 2021)
Novı majitel může budku dále pronajmout anebo prodat, nicméně jde o chráněnou budovu, a tak nesmí nijak modifikovat její exteriér anebo ji přemístit.  (10. června 2021)
Telefonní budka v Anglii přestavena na knihovnu.
8 fotografií

Skupina BT, dříve British Telecom, uvádí, že téměř polovina telefonních budek ve Velké Británii byla odstraněna v důsledku rozvoje mobilního telefonního průmyslu.

Více než 6 500 nepoužívanıch telefonních budek bylo dosud přeměněno na miniaturní komunitní knihovny, umělecké galerie nebo skladovací jednotky pro veřejné defibrilátory v rámci plánu nazvaného „Adopce kiosku“, kterı umožňuje místním organizacím koupit červenou telefonní budku za jednu libru a přeměnit ji na něco užitečného.