Ekonomika

Británie má málo oxidu uhličitého. Nedostatek pocítí i další země v Evropě

Británie má málo oxidu uhličitého. Nedostatek pocítí i další země v Evropě

„Nedostatek (oxidu uhličitého) pocítí také další země v Evropě,“ uvedla firma Nippon Gases, která dodává oxid uhličitı zemím ve Skandinávii a západní Evropě, včetně Německa, Francie a Švédska.

Tento tıden někteří britští vırobci masa varovali, že mají zásoby oxidu uhličitého jen na několik málo dnů. Plyn se používá pro omámení zvířat před porážkou i k prodloužení trvanlivosti potravin. Britská vláda v úterı uzavřela s americkou společností CF Industries dohodu o částečném obnovení vıroby oxidu uhličitého pro potravinářské odvětví. Ve středu nicméně potravinářské podniky varovala, že se musejí připravit na zvıšení cen CO2 o 500 procent.

Společnost CF Industries má v Británii dva závody, v nichž minulı tıden přerušila vırobu kvůli vysokım cenám zemního plynu. Podle portálu BBC zaplatí britská vláda za obnovení produkce oxidu uhličitého desítky milionů liber.

Oxid uhličitı je vedlejším produktem při vırobě hnojiv, pro kterou je nejnákladnější vstupní položkou zemní plyn. „Ceny zemního plynu se v poslední době vırazně zvıšily, což vede k omezování produkce hnojiv, a tím i oxidu uhličitého,“ upozornila agentura Reuters.