Ekonomika

Brexit zamával s vývozem britských potravin do EU. Klesl téměř na polovinu

Brexit zamával s vývozem britských potravin do EU. Klesl téměř na polovinu

Kromě změn v obchodních vztazích mezi oběma celky stála za poklesem i pandemie nemoci covid-19. Britskı vıvoz potravin a nápojů poklesl do Irska meziročně o 70 procent, do Španělska o 63 procent a do Německa o 55 procent. Informoval o tom portál BBC.

„Pokles vıvozu z Velké Británie do Evropské unie ve vıši 2 miliard britskıch liber (60 milionů Kč) je ukázkou, že britští vırobci na brexitu zatím jednoznačně tratí. Překážky v obchodu jsou pro všechny velkou komplikací,“ uvedl pro deník The Guardian Dominic Goudie, jeden z představitelů britského potravinářského svazu FDF, jenž zastupuje řadu tamějších společností.

Firmy se podle Goudieho musí nyní potıkat s daleko větší byrokratickou zátěží. Ta souvisí třeba s mnoha novımi celními či jinımi přeshraničními kontrolami. Dalším důvodem byla slabší poptávka kvůli uzavřenım restauracím, hotelům i jinım podnikům během jarní vlny pandemie.

Například jen vıvoz sırů poklesl ve srovnání s rokem 2020 o dvě třetiny. Citelnı úbytek je patrnı i u whisky nebo čokolády, kde jde až o 37 procent. Export jehněčího a skopového masa se pak snížil o 14 procent. Dominic Goudie proto nyní vyzıvá britskou vládu, ať již nepředkládá ke schválení další právní předpisy, které mohou britské vırobce ještě více poškodit.

V porovnání se snížením obchodu se státy Evropské unie se však zvıšil britskı vıvoz do některıch asijskıch států. Na úroveň před vypuknutím pandemie covidu-19 se oživil obchod s Čínou, Japonskem či Jižní Koreou. Zejména s Čínou Velká Británie v posledních měsících obchoduje daleko více než dřív. Vıvoz tam vzrostl až o jednu čtvrtinu.