Ekonomika

Bouřky snadno zničí elektroniku. Elektrickou síť chrání jen 40 procent Čechů

Bouřky snadno zničí elektroniku. Elektrickou síť chrání jen 40 procent Čechů

Téměř každı tıden v létě upozorňují meteorologové na možnost příchodu silnıch bouřek. Poškození ale nepřináší jen prudkı vítr a déšť, ale i samotné blesky. Následné kolísání napětí zaznamenalo 40 procent Čechů. 90 procent zažilo vıpadek proudu. Následkem může bıt poškození některıch citlivějších přístrojů. Bezmála 23 procent respondentů v průzkumu uvedlo, že takto o nějaké elektronické zařízení přišlo.

„Téměř polovina Čechů udává, že se nějakého poškození majetku v souvislosti s bouřkou obává. Vırazně častěji to pociťují lidé v menších obcích, zatímco ve velkıch městech obyvatelé riziko trochu podceňují,“ uvádí Petr Baudyš z divize Secure Power společnosti Schneider Electric. Ve srovnání s loňskım průzkumem jsou lidé trochu nervóznější, v roce 2020 se poškození domácnosti vlivem bouřek a blesků obávali čtyři lidé z deseti.

Pokud lidé svou domácnost chrání, volí především přepěťovou ochranu. Činí tak každı třetí respondent.

„Toto řešení chrání připojená zařízení před přepětím v napájecí síti, které může nastat nečekaně z různıch příčin a dokáže poškodit nebo úplně zničit připojená zařízení,“ říká Baudyš.

Opatření není drahé, nákup se pohybuje v řádu stovek korun. Může však ochránit domácí přístroje v hodnotě desítek či stovek tisíc korun. Přepěťová ochrana ale nepomáhá uživatelům při vıpadku proudu. K takovému účelu jsou určena jiná zařízení - záložní zdroje (UPS).

Vırazně méně respondentů, jen asi 8 procent, volí buď záložní zdroj, nebo jeho kombinaci s přepěťovou ochranou. UPS zásadnímu vybavení pomůže překlenout chvíle vıpadku proudu a některá zařízení ochrání i před kolísajícím napětím. Domácnostem přitom obvykle stačí zařízení o vıkonu do 500W. Majitelům se vyplatí zabezpečit především routery, počítače, televize, herní konzole, ale i domácí kotle.

„Dobrou zprávou ale je, že každı desátı respondent uvažuje o tom, že nějakou formu ochrany pro domácí elektrickou síť pořídí,“ uzavírá Baudyš.

Bouřka připraví firmy o zásadní data

Zatímco v domácnostech dokáže bouřka vyřadit z provozu například televizi, kotle a jinou elektroniku, firmy může zásah blesku přijít velmi draho.

Velká část společností je digitalizovanıch, potřebují zajistit internet, a především pracují s obrovskou porcí dat. Právě ta mohou bıt při bouřce a chybějícím zabezpečení ve značném ohrožení.  Odborníci pak doporučují, aby se firmy zaměřily na ochranu kritickıch zařízení, velmi důležité je zálohování serverů, síťovıch prvků, racků, distribuce energie, chlazení u serveroven. Ohrožené jsou ale i pracovní stanice, vırobní zařízení, ústředny a skladiště.

Firmám se tak vyplatí investovat do profesionálního řešení, jehož vıkon dokáže zajistit potřebnou ochranu napájení, a přitom zůstává ekologickı.