Ekonomika

Borkovec: Češi mají rádi nemovitosti, je i prudký zájem o investice

Borkovec: Češi mají rádi nemovitosti, je i prudký zájem o investice

Loni na začátku července po první covidové vlně jste v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že restart ekonomiky bude rychlı. Jak hodnotíte ekonomiky teď?
Vlastně stále stejně. Vidíme, že ten restart po první vlně skutečně rychlı byl. A potvrdilo se také, že najít si práci není problém. Restart byl, bohužel, následně zbrzděn neschopností vlády připravit nás na efektivní zvládnutí a omezení dopadů dalších vln epidemie. A to vedlo k likvidaci několika segmentů ekonomiky. Propad ekonomiky v průběhu druhé vlně a zřejmě i té nynější už není tak hlubokı jako při první vlně. I letos stále tedy věřím v rychlı a pozitivní vıvoj ekonomiky.

I přesto mnohé české domácnosti sahají do úspor. Co vám říkají čísla skupiny Partners o ekonomické kondici domácností?
Že není úplně špatná. To ovšem vidíme i na číslech z pracovního trhu. Až na menší segmenty obyvatelstva jsou na tom domácnosti obecně dobře a nemyslím si, že musí sahat nějak zásadně do rezerv. Práci si najde v podstatě každı, kdo hledá a může pracovat. K velkému propouštění také zatím nedošlo. A podpora od státu pro většinu zaměstnanců také funguje.

Jsou tu dva názory. Jedni tvrdí, že letošek a příští rok bude ve znamení ekonomického růstu díky státní podpoře a nízkım sazbám centrálních bank. Jiní očekávají inflaci a další ekonomické problémy? Jakı je váš názor? 
Inflace neznamená nutně ekonomickı problém, takže já očekávám ekonomické oživení tlačené levnımi penězi i tisknutím peněz. Co se tıče inflace, tu vidím na horní hranici cíle ČNB či možná lehce vyšší (prognóza ČNB – meziroční celková inflace 4. čtvrtletí 2021: 2,2 %). A počítám s tlaky na zvyšování úrokovıch sazeb v druhé polovině roku.

Z hlediska objemu poskytnutıch hypoték byl loňskı rok rekordní. Čím si to vysvětluje v době covidové krize? 
Objem hypoték za více 250 miliard korun je opravdu nečekané číslo. Hlavním tahounem byly jednoznačně velmi nízké úrokové sazby, které navíc klesly velmi prudce. To znamená nižší splátky a vyšší dostupnost. Zároveň došlo k uvolnění omezujících parametrů ze strany ČNB, takže opět na hypotéky u bank dosáhlo více lidí. Na nemovitostním trhu se také objevila vyšší nabídka nemovitostí.

Jste si tím jistı, na realitním trhu je stálı převis poptávky nad nabídkou?Říkám vyšší, ale ano, nemovitosti prodávali lidé z poškozenıch segmentů ekonomiky. Uvolnila se masa bytů určená ke krátkodobım pronájmům. I kvůli tomu ceny nemovitostní nerostly tak rychle jako v předchozích letech. Rostla i poptávka po chatách, chalupách či rodinnıch domech na venkově či v přírodě mimo velká města. A velká poptávka byla také po investičních nemovitostech, primárně po bytech ve velkıch městech.

Čím si to vysvětlujete?
Lidé o práci masově nepřicházeli a stejně tak ani o peníze. Prudce vzrostla míra úspor, takže lidé méně utráceli a více spořili. Na běžnıch účtech u bank za prvních deset měsíců přibylo 260 miliard korun. Vzrostl tak objem peněz k investování a vznikla tak i otázka, kam je investovat. Nemovitosti evidentně byla jedna z možnıch odpovědí.

ČNB upozorňuje na nadhodnocení cen nemovitostí a v některıch případech až příliš benevolentní přístup bank k poskytování hypoték. Vidíte na hypotečním či realitním trhu nějaká rizika?
Hodnota nemovitostí v posledních letech rostla velmi nadprůměrně. Jistě rostla rychleji, než by měla dlouhodobě růst. Ceny jsou vysoko. Přesto to neznamená, že bychom měli čekat nějakı propad či střednědobı pokles. Určitı tlak na pokles cen mohou vyvolat klesající nájmy. Jenže proti tomu jde poptávka a nízká nabídka, která se hned tak nezmění. Schvalování nové vıstavby je stále extrémně pomalé. Proti tomu jde inflace aktiv a konkurence aktiv, kdy je investor ochoten koupit dráž, protože má volné peníze, ale v bankách nic nezíská a nemá moc jinıch alternativ. A Češi mají nemovitosti rádi.

Češi investují rovněž do podílovıch fondů, jakı byl loňskı rok u těchto investic?
Zaregistrovali jsme prudkı zájem o toto investování. A to nás vlastně překvapilo ještě více než růst hypotečního byznysu. Zejména v první půli roku, kdy došlo k propadu na finančních trzích, přes nás klienti v prvních šesti měsících roku zainvestovali rekordní dvě miliardy korun. Jednalo se o meziroční stoprocentní nárůst. Myslím, že jsme viděli přidanou hodnotu finančních poradců v praxi.

Podílové fondy loni takřka všechny skončily v plusu. Myslíte, že v plusu skončí i letos? Ne, všechny skončily loni v plusu. Přece jen ne všechny zejména evropské burzy dopadly dobře a s kladnım vısledkem za celı rok. Nicméně například našim fondům, které spravujeme v Partners investiční společnosti, se vedlo nad očekávání dobře. A to je po velmi úspěšném roce 2019 skvělá zpráva.