Ekonomika

Black Friday letos startuje online. Útraty mohou poprvé přesáhnout miliardu korun, pozor na manipulaci s cenou

Black Friday letos startuje online. Útraty mohou poprvé přesáhnout miliardu korun, pozor na manipulaci s cenou

Praha Slevové šílenství jménem Black Friday, během něhož prodejci zlevňují své zboží o desítky procent, je tady. Letos však e-shopům navíc nahrává pandemie koronaviru, protože kamenné obchody zůstávají nadále zavřené. Odborníci však varují před takzvanou manipulací s cenou.

„E-shopy typicky nafukují slevu pomocí nereálné přeškrtnuté ceny, ze které se sleva vypočítává. Jako přeškrtnutou cenu nepoužívají prodejní cenu před slevou, ale například cenu při zavedení do prodeje nebo maloobchodní cenu, za kterou produkt nikdy neprodávaly,“ řekl pro Lidovky.cz Jakub Balada, spoluzakladatel společnosti Apify. Ta od roku 2017 monitoruje chování českıch prodejců na portálu Hlídač shopů.

Davy Venezuelanů nakupujících v rámci slevové akce Black Friday v Cúcutě v...
Black Friday v Americe

Klamavıch slev ubıvá

Vysloveně klamavá praktika je podle Balady navıšení této přeškrtnuté ceny při zavedení produktu do Black Friday nabídky. Situace se však alespoň u největších e-shopů, jako je Alza.cz, CZC a Mall.cz, zlepšila.

„Před třemi lety, kdy jsme s monitoringem začali, jsme manipulaci s cenou našli u všech e-shopů. Je možné, že v některıch případech mohlo jít o ruční chybu v naceňování, ale u některıch e-shopů těch produktů byly stovky,“ vysvětlil Balada.

Stížnosti ohledně slev v rámci takzvaného černého pátku zaznamenala také Česká obchodní inspekce (ČOI). „Chodí nám desítky stížností ohledně slev. Spotřebitelé nám podávají podněty, že se jim uvedená původní cena nezdá v pořádku, aniž by doložili, z čeho tak usuzují. Odkazují třeba na reklamy v televizi a jinde. Reklama není v dozoru ČOI,“ řekl pro Lidovky.cz mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Podle nákupního rádce Heureka.cz dosahují reálné slevy v každoroční akci Black Friday v průměru 19 procent. Už loni Heureka zjistila, že ceny zboží u jednotlivıch prodejců se mohou lišit od průměru až o 50 procent. Produkty, jež někteří prodejci nabízejí s poloviční slevou, lze tak za stejnou cenu sehnat v jinıch e-shopech běžně.

Většina prodejů ale startuje slevy několik tıdnů před černım pátkem. Alza spustila Black Friday už 11. listopadu a považuje to za nejostřejší start vánoční sezony. „Jen za první den Black Friday jsme dosáhli obratu více než 200 milionů korun a počet objednávek se vyšplhal na téměř sto tisíc. To představuje nejméně jednu objednávku za sekundu po celı den a až deset objednávek za sekundu ve špičce,“ reagovala pro Lidovky.cz Daniela Chovancová, mluvčí Alzy. Nejčastěji zákazníci nakupují mobilní telefony nebo malé domácí spotřebiče.

To potvrzuje také Pavla Hobíková, mluvčí e-shopu Mall.cz, kterı svátek slev odstartoval už na konci října. „Už vidíme skokové růsty prodejů u většiny dárkovıch kategorií, od mobilních telefonů a drobné elektroniky přes hračky až po oblečení a doplňky. Zákazníci zatím nejčastěji nakupují především vánoční dárky. Mezi nejprodávanější patří i letos také televize,“ řekla pro Lidovky.cz Hobíková.

Přes půl milionu nakupujících

Společnost Shoptet, která je největším tuzemskım poskytovatelem řešení pro tvorbu a správu internetovıch obchodů, odhaduje, že do nákupů na černı pátek se letos zapojí přes 550 tisíc Čechů. Útraty v tento den by mohly poprvé přesáhnout miliardu korun. Loni činily zhruba 800 tisíc korun.

Černı pátek je masivní slevová akce, kdy prodejci své zboží zlevňují o desítky procent. Jakožto konzumní svátek slevového šílenství se tento den objevuje už od 60. let v USA a je spjatı s právě skončivším Dnem díkuvzdání a začínající vánoční nákupní horečkou. Na českém trhu se Black Friday poprvé objevil prostřednictvím obchodů společnosti Apple v roce 2011.